200 let od narození Boženy Němcové

4.2.2020
200 let od narození Boženy Němcové

„Kdybych měla volit, zda žít znovu, chtěla bych narodit se za 200 let, kdy bych se snad zrodila do světa, jenž by mně umožnil žít s plnou rozkoší.“
Těchto 200 let se naplňuje právě dnes – 4. února 2020. Dámou, která si takto povzdechla v dopise spisovateli Janu Helceletovi, nebyl nikdo jiný než nejslavnější česká spisovatelka Božena Němcová. Narodila se přesně před 200 lety, 4. února 1820.
Božena Němcová byla na svou dobu velmi emancipovaná a svobodomyslná žena. Byla celebritou, kterou znal snad každý. A to z toho důvodu, že tehdy byla jediná, a tedy i jedinečná. Nepočítáme-li Magdalenu Dobromilu Retigovou, která se však svými kuchařkami poněkud vymyká z našeho hodnocení, neměla ve své době konkurentku. Karolína Světlá, Teréza Nováková, Eliška Krásnohorská a další spisovatelky přišly až dlouho po Němcové. A protože Němcová uměla opravdu nejen dobře psát, ale navíc do české literatury vnesla nové prvky (jako první dokázala zachytit dětský svět, nahlížela na své okolí ženským pohledem atd.), zapsala se nesmrtelně do historie české literatury.
Je tedy možné, že pokud se právě dnes narodí nějaká nová Božena Němcová, pak se jí splní to, co by si přála její předchůdkyně – žít s plnou rozkoší, užívat si bez zábran. Ovšem dá-li se na spisovatelskou dráhu, bude se prosazovat o poznání hůře než Němcová z 19. století. Bude prostě jednou z mnoha. Ale na druhou stranu možná právě to by si Božena Němcová přála nejvíce. Svět, ve kterém se ženy prosadily natolik, že máme nejen velké množství spisovatelek, ale také lékařek, vědkyň, učitelek, nebo třeba i političek. Snad by tedy byla s naší dobou spokojená.