Odsuzuji násilí na demonstrantech

10.8.2020
Odsuzuji násilí na demonstrantech

Důrazně odsuzuji násilné potlačení demonstrací, které v Bělorusku vypukly poté, co byly zveřejněny výsledky tamních prezidentských voleb. Pokud by Alexandr Lukašenko měl podporu více než 80 % voličů, pak by přece nemusel nyní proti těmto lidem zasahovat, nemusel by vypínat internet, nemusel by tvrdit, že jsou demonstranti řízeni z Česka, Polska a Británie. Minsk by nyní nekřižovaly vojenské vozy, ve vězení by teď nemusely sedět tisíce lidí, lékaři by nemuseli ošetřovat desítky zraněných a minimálně jeden člověk, kterého srazil policejní anton, by nezemřel.
Ani předvolební kampaň, ani průběh voleb neměly s demokracií a svobodou nic společného. Opoziční lídři byli zavírání, byla jim znemožněna kandidatura, na volby pak nesměli přijet pozorovatelé mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), dokonce i volby na zastupitelských úřadech byly voličům co nejvíce znemožněny. Vždyť na běloruském velvyslanectví v Praze záměrně fungovala jen jedna přepážka, která byla schopna obsloužit pouze 10 lidí za hodinu, přitom volit jich chtělo alespoň pět set. Tito běloruští občané žijící v ČR si udělali čas a na volby do Prahy dorazili, protože chtěli vyjádřit svůj názor – aby mohli volit, stáli hodiny na úporném slunci.
Zcela podporuji stanovisko našeho senátorského klubu Starostů a nezávislých: „Svoboda slova a shromažďování je základním lidským právem, jehož potlačování nesmí mít místo v žádné společnosti. Apelujeme na vládu České republiky, aby násilí vedené diktátorským režimem prezidenta Lukašenka rázně odsoudila a činila všechny možné kroky na podporu občanských svobod v Bělorusku.“
Pevně věřím, že to, co se nyní děje v Bělorusku, je začátek konce. Konce poslední diktatury v Evropě.