70 let od justiční vraždy Milady Horákové

27.6.2020
70 let od justiční vraždy Milady Horákové

27. 6. Den památky obětí komunismu

„Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to…“
Tyto věty zazněly přesně před 70 lety, 27. června 1950, zhruba o půl šesté ráno na dvoře pankrácké věznice. Jednalo se o poslední slova Milady Horákové, na které byla právě spáchána justiční vražda. Komunistické soudy ji poslaly na smrt za údajné rozvracení republiky (které spočívalo například ve veřejné podpoře Masarykových myšlenek či v někdejším členství Horákové v Benešově ČSNS).
Komunisté Horákovou popravili i navzdory přímluvám takových osobností, jako byla Eleanora Rooseveltová, Winston Churchill, Albert Einstein nebo Jean-Paul Sartre. Horáková a její přátelé byli komunistickými popravčími usmrceni zvlášť surovým způsobem – uškrcením. Nikoli oběšením, kdy je odsouzenci zlomen vaz, čímž nastane okamžitá smrt, ale zdlouhavým škrcením, kdy člověk visí za krk a kati ho tahají za nohy tak dlouho, dokud se odsouzenec po mnoha minutách hrůzy neudusí. Podobně krutě byl o dva roky později zavražděn i rokytnický farář P. Jan Bula.
I přes mučení a trýznění komunisté Horákovou a její přátele nezlomili. Stejně jako se to nepovedlo nacistickému gestapu, nepovedlo se to ani Státní bezpečnosti a jejím sovětským poradcům. Z Horákové naopak vytvořili symbol. Symboly svobody, neústupnosti vůči totalitě, bezpráví a despocii. A také symbol toho, jaké zlo jsou komunisté schopni spáchat, aby mohli hlásat své zrůdné myšlenky.