75 let od Květnového povstání českého lidu

5.5.2020
75 let od Květnového povstání českého lidu

Na dnešek připadá 75. výročí Květnového povstání českého lidu. V Praze 5. května 1945 došlo k prvním velkým střetům mezi tamními obyvateli a ustupujícími Němci, které tak možná zkrátily druhou světovou válku i o celé týdny. Pražané za to ale zaplatili velkou cenu v podobě asi 3700 životů. Někteří rozzuření Němci navíc odmítali přijmout porážku, a proto poslední výstřely na evropském bojišti nepadly 8. května, kdy válka oficiálně skončila, ale až 11. května, kdy v Milíně u Příbrami zbytky jednotek SS postřílely přes šedesát partyzánů.
Podobné povstání vypuklo i v Plzni. Tu následně obsadila americká armáda a 6. května zlikvidovala poslední zfanatizované Němce, kteří se odmítali vzdát. Jaká škoda, že Američané ze západních Čech nesměli postupovat dále na Prahu, byť to z Plzně měli mnohem blíže než Rudá armáda. V závěrečných dnech a hodinách války tak mohly být ušetřeny další české životy.
Je ale nutné dodat, že se nebojovalo pouze v Praze a okolí. Řada sabotážních akcí, které byly předzvěstí povstání, probíhala už od jara po celém protektorátu, přičemž k jedné z nejvýznamnějších došlo na trati Brno-Jihlava. Už v noci z 10. na 11. dubna se partyzánům podařilo poškodit most nedaleko Jihlavy, na nějž chvíli poté najel obrněný vlak s desítkami německých vojáků, kteří měli posílit obranu Vídně. Most se ale zřítil a řada z vojáků zahynula v jeho v troskách. Jen o den později se totéž povedlo i nedaleko Rapotic a třebíčský úsek trati tak byl na několik týdnů zcela vyřazen z provozu.
S postupující frontou se ocitlo v ohrožení i Třebíčsko. Nejhorší chvíle zažilo v samém závěru války, kdy sovětská letadla bombardovala Hrotovice, Dalešice, Valeč, Rouchovany, Čáslavice a další obce. Nejtěžší chvíle zažili obyvatelé Hrotovic a Dalešic, které už přitom byly zcela bez Němců. V Hrotovicích se 8. května sovětští piloti spletli a zaútočili na vlastní vojáky, které na náměstí vítali tamní obyvatelé. V již osvobozeném městě tak zahynulo 114 občanů a 36 vojáků Rudé armády. Jen o den dříve došlo k podobné tragédii v nedalekých Dalešicích. Piloti zřejmě považovali vytaženou zemědělskou techniku za německá děla a začali obec bombardovat. Následkem toho v Dalešicích, odkud poslední německé jednotky odešly o den dříve, přišlo o život 27 lidí.
Připomeňme si prosím v následujících dnech ty hrozné okamžiky, kdy každý už viděl závěr šest let trvajícího strádání, ale mnozí se tohoto šťastného konce nedožili. Ti, kteří bojovali na barikádách v Praze, ti, kteří vyhazovali do vzduchu mosty s vlaky plnými okupantů, i ti běžní lidé, kteří chtěli jen přežít, si zaslouží naši nejhlubší úctu. Čest jejich památce.