8. Schůze Senátu ČR

3. 5. 2019

8. Schůze Senátu ČR

Dnes jsme v Senátu několik hodin jednali o nové Národní sportovní agentuře, která by měla mít za úkol dostat sport mimo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Zjednodušeně řečeno, měla by údajně pomáhat lépe rozdělovat peníze jednotlivým sportům. Její vznik iniciovali poslanci za ANO a v jejím čele by měl být poslanec za ANO, a zároveň bývalý reprezentační hokejový brankář Milan Hnilička. Zákonu o této agentuře se také proto říká „Lex Hnilička“.
Musím souhlasit s mým kolegou senátorem Janem Horníkem, který předsedá Podvýboru pro sport a který s panem Hniličkou o této novele jednal s dalšími senátory v rámci kulatého stolu. Pan kolega Horník se domnívá, že pan Hnilička byl do pozice zástupce této agentury vmanipulován svými spolupracovníky z ANO, kteří ho – coby sportovní ikonu – využili jako nosiče této myšlenky. Pan Hnilička by zřejmě měl být předsedou nově vzniklé agentury.
„Jak pan Hnilička rozumí dobře sportu, tak nerozumí legislativnímu procesu, když se na tuto cestu dal,“ řekl k tomu kolega Horník.
Problém totiž je, že novela o sportu neproběhla normálním legislativním procesem. K jejímu návrhu se totiž nevyjadřovali odborníci, ale rovnou poslanci, přičemž oni sami tento návrh obdařili desítkami pozměňovacích návrhů. Z toho nám v Senátu vyplynulo, že oni sami asi nevěděli, co je prioritou této agentury, jak by měla pracovat atd. Senát proto tuto novelu odmítl – ačkoli předpokládáme, že nás poslanci opět přehlasují a novela vstoupí v platnost, a tedy vznikne i Národní sportovní agentura.
„Jediná věc, kterou pak můžeme dělat jako Senát, je to, že si musíme počkat, jak začne agentura fungovat. Jak budou najmenováni místopředsedové agentury a jak bude najmenovaná rada, která spadá přímo pod svého šéfa. Ale de facto to všechno bude vždy ovládat premiér. Podle něj se bude vše dít,“ vysvětlil kolega Horník. „V jeho rukou je obrovská moc, která je nekontrolovaná.“
Premiér s předsedou agentury tak budou moci rozdělovat peníze dle své libosti.
„Myslím si, že se jedná o obrovsky korupční prostředí. Zatímco dříve se jednalo o rozdělování stovek milionů korun, nyní to má být až 12 miliard korun,“ dodal kolega Horník. „Bude to byznys, u kterého se bude různě uplácet. A bohužel, i u nás v Senátu jsem slyšel, že někomu bylo nabídnuto: ‚Když to uděláme, bude u tebe to sportoviště.‘ Tak už de facto začíná korupce.“
Divíte se, že jsme v Senátu něco takového odmítli? Je mi jasné, že nás poslanci za Babišovo ANO a jejich spřátelené strany přehlasují, ale něco takového jsme zkrátka přijmout nemohli.