Na dnešní schůzi Senátu Parlamentu ČR jsme se zabývali návrhem zákona o důchodovém pojištění, který jsme schválili. Valorizace důchodů, tedy automaticky nastavené zvyšování důchodového pojištění v rámci inflace, zajistí našim rodičům a prarodičům důstojnější žití. Ačkoliv se může zdát, že se důchody nebudou zvyšovat o mnoho, musíme si uvědomit, že státní rozpočet se rozděluje mezi všechny občany naší země. Pokud bychom jedné skupině přidali výrazně více peněz, museli bychom šetřit na jiné. Anebo se ještě více zadlužit. A to nikdo z nás nechce. Pokud bychom se nyní nezachovali rozumně a důchody navýšili více, museli bychom v budoucnu řešit jejich snižování. V případě Řecka to například bylo až o polovinu.
Dle nejnovějšího zjištění PAQ Research navíc podíl důchodců ohrožených příjmovou chudobou klesá. Zatímco loni to byla čtvrtina všech důchodců, nyní je to pětina. U důchodců ve vícečetných domácnostech je příjmovou chudobou ohroženo pouze 7 %. To jsou lidé, kterým je potřeba cíleně pomáhat. Výrazné přidání všem důchodcům by vyčerpalo veřejné finance a snížilo schopnost účinně pomáhat těm, kdo pomoc skutečně potřebují.
Nesmíme zapomínat ani na fakt, že důchodci jsou rozmanitá skupina lidí s různými možnostmi a potřebami. Řada důchodců mimořádnou pomoc nepotřebuje. Naopak je ochotna pomáhat druhým – například rodinám s dětmi. Pro porovnání: průměrný důchodce, kterému se bude letos přidávat k měsíčnímu příspěvku 19 440 Kč už podruhé, je na tom finančně lépe než průměrná maminka s 8 730 Kč na mateřské.
Dále jsme se věnovali návrhu zákona o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Návrh jsme schválili.
Projednávali jsme návrh zákona o zeměměřičství a také o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon). I ten jsme následně schválili.
Zabývali jsme se také návrhem usnesení Senátu k účasti ruských a běloruských sportovců na Letních olympijských hrách 2024 v Paříži. Usnesení jsme přijali. Obsahuje mimo jiné připomínku trvající ruské agrese na Ukrajině, uznání ideálu Olympijské charty, podporu sankcí vůči Rusku a Bělorusku a apel na Český olympijský výbor, aby při jednání v rámci Mezinárodního olympijského výboru důrazně odmítl účast ruských a běloruských sportovců na Letních olympijských hrách 2024.
Volili jsme také člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů – bude jím Martin Palouš – a dále kandidáta na člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí – zvolen byl Jan Outlý.
Veškeré projednávané body dnešního pléna i s výsledky hlasování si můžete projít na tomto odkazu.