Baťovy malé Zlíny v Alternátoru

3.7.2020
Baťovy malé Zlíny v Alternátoru

Všem doporučuji zavítat do Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči na novou výstavu o „malých Zlínech“. Co to je? Firma Baťa v rámci svého působení po celém světě měla nejen prodejny v těch
nejvzdálenějších zemích, ale také výrobní provozy. Továrny Baťa stály nejen Československu včetně třebíčské Boroviny, kde dnes stojí Alternátor, ale i Britské Indii, Nizozemské východní Indii či Portugalské východní Africe. V těchto místech, jejichž název nám připomíná, jak moc se za tu dobu posunuly světové dějiny, vznikla celá města, kde stály nejen továrny podobné té v Borovině, ale také čtvrtě plná baťovských domků. Ze Zlína sem proudili „Baťovi mladí muži“, aby zde postavili továrny na zelené louce a naučili tamní obyvatele šít boty.
Výstava vznikla jako vzpomínka na Jana Antonína Baťu, jenž zemřel v Brazílii před 55 lety. A právě v Brazílii vybudoval po druhé světové válce hned několik svých měst. Nesla a stále nesou názvy jako třeba Bataguassu, Bataypora či Batatuba. Jméno jejich zakladatele tak zůstane navždy zapsáno v mapách.