Beseda o konci války na Třebíčsku

26.1.2020
Beseda o konci války na Třebíčsku

Spousta zajímavostí z historie, konkrétně z období 2. světové války, zazněla z úst amatérského historika Zdeňka Pruknera, který včera vystoupil na besedě v Petrovicích. Do posledního místa obsazený sál obecního úřadu se zatajeným dechem poslouchal, jak na Třebíčsku probíhaly poslední dny války – a to zejména právě v Petrovicích a okolí. Tato obec byla bohužel jednou z těch, které celou válku prožily v poklidu, avšak v samém jejím závěru pocítily její hrůzy. Ráno 7. května zde totiž byli německými vojáky popraveni Karel Švaříček, Josef a Jindřich Jirovští a Josef Dvořák, zdejší mladíci ve věku 17 až 22 let, které Němci podezřívali z pomoci partyzánům a z útoků na okupanty. Hrůzný čin nikdy nebyl potrestán – německý velitel, který popravu nařídil, zřejmě v poklidu dožil v Německu.
O tom a mnohém dalším pan Prukner včera vyprávěl. Bylo patrné, že zjišťování informací o 2. světové válce je mu velkým koníčkem. Z hlavy sypal data, jména vojáků na fotografiích, typy tanků… Zkrátka má můj obdiv a jsem moc ráda, že jsem včerejší besedu mohla zaštítit.
Také jsem se velice ráda seznámila se starostou Petrovic panem Petrem Padrnosem, jeho zástupcem Zdeňkem Jeřábkem a referentkou OÚ Petrovice Helenou Moudrou. Se všemi třemi jsem si po besedě velmi dobře popovídala a vyměnila zkušenosti z vedení obce. Ještě jednou děkuji za pozvání.