Caesarovy olympijské hry v obci Pyšel

22.8.2019
Caesarovy olympijské hry v obci Pyšel

Dnes jsem měla to štěstí, že jsem se seznámila se zřejmě nejznámějším senátorem všech dob. Samotným Gaiem Juliem Caesarem, císařem mocného Říma. Ten si totiž usmyslel, že po více dvou tisíciletích opět dobude cizí země – a pro začátek se svou suitou vtrhl do obce Pyšel na Třebíčsku. Pyšelské děti se ale rozhodly svoji vesnici bránit a převtělily se do hrdých Galů vedených Asterixem a Obelixem. Po týdenním zápolení Caesar a jeho kohorty musely uznat porážku a stáhnout se zpět na Apeninský poloostrov. Nutno podotknout, že se vše odvíjelo ve sportovním duchu. Na bitvy nedošlo, zato dnes vše vyvrcholilo velkým olympijským kláním.
Takové bylo téma "přívesnického" tábora, který uspořádala obec Pyšel. Po celý týden zde probíhalo přátelské soutěžení Galů a Římanů, které muselo (jak také jinak) skončit vítězně pro Galy, tedy hrdinné obránce této vesnice. Zde je třeba pochválit i starší pyšelské děti, které se zhostily rolí římských vojáků, přestože už od začátku věděly, jak pro ně souboje s malými, ale o to více zarputilejšími bojovníky dopadnou. Nezkazily jim však radost, a tak Galové kráčeli od vítězství k vítězství. Poražení Římané v čele s Caesarem dokázali, že čest je pro ně mnohem víc než pouhé slovo, a proto vítěze odměnili zaslouženými medailemi. I to bylo drobné poselství, jež dětem chtěla vzkázat pyšelská paní starostka Martina Brestovská, která „přívesnický“ tábor vymyslela. Tedy, že i uznání vlastní porážky, a zároveň pokora v případě vítězství, každého člověka ctí.
Paní starostka sama se do her aktivně zapojila – a coby veselá kopa na sebe vzala podobu Obelixe. A protože má skvělého manžela, ten se pro změnu zhostil úlohy samotného Caesara.
Je krásné, když se dospělí lidé, a představitelé obce obzvláště, takto věnují dětem. Ty poté vidí, že starostce a jejím přátelům záleží také na nich, protože právě ony jsou budoucností obce. Moc ráda jsem dnes do Pyšela přijela a s dětmi si pak popovídala. Bylo na nich vidět, jak jsou na svou vesnici hrdé. Mějte se krásně, milí mladí Pyšeláci, a: „Ave Caesar!“ A hlavně: „Ave Pyšel!“