Církevní restituce

23. 1. 2019

Církevní restituce

Jsem nesmírně zklamaná z dnešního jednání Poslanecké sněmovny, kde komunisté protlačili novelu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Předmětem novely je zdanění peněžitých náhrad, které církve dostaly od státu za majetek nevydaný v restitucích. Připomínám, že se nejedná pouze o římsko-katolickou církev, ale všechny církve, které byly komunisty v době jejich totalitní vlády okradeny – tedy nejen křesťanské církve, ale i Federaci židovských obcí. U ní je tato krutost o to horší, že byla okradena nejen komunisty, ale i nacisty – a nyní by měla být okradena potřetí.

Pokud to připodobním k běžnému životu, je to podobné, jako by vás někdo okradl o hodinky, pak je užíval tak, že by je prakticky úplně zničil. Po dlouhém vyšetřování by vám je musel vrátit, ale najednou by se ozval, že za ně chce náhradu. Takto drzé mají komunisté myšlení.

Komunisté se očividně nikdy nezmění, jejich touha po tom sebrat druhému jeho majetek jen proto, že je ten druhý úspěšnější či má jiný názor, je stále stejná. Dnes se také naplno projevila bezpáteřnost české vlády vedené premiérem Andrejem Babišem. Jsou to komunisté, kteří tohoto miliardáře podezřelého z manipulování s dotačními tituly pro jeho farmu Čapí hnízdo a usvědčeného ze spolupráce s StB drží u moci (na druhou stranu se není čemu divit, protože i předseda komunistů Vojtěch Filip byl spolupracovníkem StB, tudíž Babiš a Filip si asi ve volných chvílích mohou vypravovat, jak za totality šmírovali a šikanovali slušné lidi). Komunisté za svoje služby samozřejmě vybírají všimné, v případě církevních restitucí spíše výpalné, za které by se nemusela stydět ani Cosa Nostra. Ostudu si dnes udělala i ČSSD, která je s Babišovým ANO ve vládě – ani jeden z poslanců této nejstarší české demokratické strany v sobě nenašel odvahu zvednout proti komunistickému návrhu ruku. Všichni hlasovali jako jeden muž pro dodatečné okrádání církví. Pro komunistický návrh hlasovali také členové SPD, což ale není nic divného – stačí si vzpomenout na pakt Molotov-Ribbentrop, kdy komunistický SSSR velice vřele spolupracoval s nacistickým Německem. Ultralevice s ultrapravicí k sobě opravdu nemají daleko, totalitní ideologie vždy dokážou najít společnou řeč. Cením si naopak poslanců STAN, TOP09, KDU-ČSL, ODS a Pirátů (Piráti nehlasovali jen "pro", ale také se jich sedm z nějakého důvodu hlasování zdrželo), kteří se proti komunistickému návrhu postavili.

Jsem přesvědčena, že tato novela skončí u Ústavního soudu –a že snad bude rozhodnuto o jejím zneplatnění. Náhrady jsou vypláceny podle smluv a není možné, aby jedna ze smluvních stran tyto smlouvy porušila. To by bylo protiprávní – a Česká republika je právním státem. Věřme tedy, že komunistický návrh bude Ústavním soudem zamítnut. Ostudy, kterou si dnes udělali, se ale poslanci za KSČM, ANO, ČSSD a SPD už nezbaví.