Co předcházelo úmrtí Jaroslava Kubery?

27.4.2020
Co předcházelo úmrtí Jaroslava Kubery?

Mám na vás několik otázek: Jsme snad provincií Čínské lidové republiky, že nám určuje, kam mají její vrcholní představitelé jezdit na státní návštěvy? Vyhrožujeme snad my některým jiným svrchovaným státům, že chtějí mít lepší styky s jinou zemí než s námi? Kdo je vlastně pan Mynář, který nemá ani bezpečnostní prověrku? Je to nějaký nadčlověk, který může arogantně pohrdat volenými zástupci, a to nejen senátory, ale i poslanci? A kdo je vlastně pan prezident Zeman, že neodpovídá na dopisy druhého muže v zemi? Jaké k tomu má důvody?
Pokud nerozumíte, proč se vás na to ptám, asi jste neviděli reportáž pořadu 168 hodin, která se zabývala výhrůžným dopisem bývalému předsedovi Senátu panu Jaroslavu Kuberovi ze strany Číny, okolnostmi úmrtí pana Kubery – a také arogantním chováním hradních představitelů. Pořad si můžete přehrát pod tímto odkazem – ve zkratce lze ale o reportáži říct následující: Jaroslavu Kuberovi bylo ze strany Čínské lidové republiky vyhrožováno kvůli jeho chystané cestě na Tchaj-wan, který ČLR považuje za svou odštěpenou provincii. Pan Kubera byl odhodlán na Tchaj-wan jet (už z toho důvodu, že tento stát investuje v České republice více než ČLR), od tohoto úmyslu však byl zrazován na novoročním obědě na Pražském hradě, kde se setkal s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. Vše se zřejmě vyhrotilo tři dny před smrtí předsedy Kubery, kdy byl spolu se svou manželkou pozván na ambasádu ČLR. Oficiálním důvodem pozvání byly oslavy čínského nového roku – teprve až po cestě na velvyslanectví se pan Kubera dozvěděl, že s ním chce mluvit čínský velvyslanec osobně. Na této schůzce byl jen pan Kubera, velvyslanec a čínský tlumočník. Podle paní Kuberové byl její manžel po této schůzce jako vyměněný a tři dny poté zemřel. Manželka pana Kubery poté v jeho aktovce našla výhrůžný dopis, který ho zrazuje od cesty na Tchaj-wan a který mu byl předán na Hradě. Senát i zahraniční výbor Sněmovny chtějí po Hradu, aby okolnosti vzniku tohoto dokumentu vysvětlil. Nový předseda Senátu Miloš Vystrčil už třikrát psal v tomto ohledu prezidentu Miloši Zemanovi, ale nedočkal se odpovědi. Zahraniční výbor Sněmovny si pozval hradního kancléře Vratislava Mynáře a šéfa hradního zahraničního odboru Rudolf Jindráka. Poslanci zároveň chtěli, aby jim předali kompletní hradní korespondenci s ambasádou ČLR o cestě pana Kubery na Tchaj-wan. Vratislav Mynář však poslancům odepsal, že s Jindrákem na zahraniční výbor nepřijdou a materiály nevydají. Podle Deníku N to byl právě Mynář, který si výhružný dokument u ambasády ČLR vyžádal.

Abyste si udělali obrázek – myslíte, že by bylo možné, aby vám starosta byť té nejmenší obce neodpověděl na váš dotaz? Ne, nebylo, protože se to po něm zkrátka vyžaduje – a má-li v sobě člověk aspoň trochu slušnosti, pak na dopisy odpovídá. A udělá to o to rychleji, jsou-li tak závažného charakteru.