Cyril, Metoděj a hlaholice
5. 7. 2020Dnes slavíme svátek svatých Cyrila a Metoděje, který připomíná jejich příchod na Velkou Moravu v roce 863. Povolal je k nám kníže Rastislav, jenž chtěl, aby Byzantská říše, která tehdy sdružovala i východoslovanské kmeny, do našich krajů poslala šiřitele víry mluvící jazykem, jemuž by zdejší lidé rozuměli. Už tehdy zde křesťanská víra byla, avšak přicházela k nám z území dnešního Německa. Lidé německým kněžím nerozuměli, pro ně byli „němí“, proto je nazývali Němci. Císař Michal III. k nám poslal bratry Cyrila (tehdy ještě Konstantina) a Metoděje, kteří za tím účelem vytvořili i nové písmo, jímž by mohli víru šířit. Nazvali je hlaholicí (od slova glagolati, tedy staroslověnsky mluviti).
Vzpomeňte dnes prosím na příchod svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu – třeba tím, že v Třebíči na Karlově náměstí tiše postojíte před jejich pomníkem, jenž byl odhalen před 135 lety. Anebo tak, že si zkusíte vyluštit, co vám sděluji v tomto obrázku (nebojte, je sice psán hlaholicí, ale moderní češtinou, nikoli staroslověnsky :-)). Na internetu je řada webů, kde najdete převod jednotlivých znaků do latinky.
Další aktuality

Předání funkce velitele a zároveň 85. výročí založení 311. československé bombardovací perutě RAF
Měla jsem tu čest zúčastnit se slavnostního nástupu 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou u příležitosti předání funkce velitele a zároveň 85. výročí založení 311. československé bombardovací perutě RAF.

Víkendový provoz vlaků
Pro všechny milovníky železnice mám radostnou zprávu.

Tip na výlet: Vrchlabí – brána do Krkonoš, dřeva, filmu i tradic.
Pokud hledáte výlet, který propojí historii, přírodu, řemeslo i gastronomii, vydejte se do Vrchlabí – města, které právem nese přezdívku Brána Krkonoš.