Den otevřených dveří Nemocnice Třebíč, o. p. s.

7.9.2019
Den otevřených dveří Nemocnice Třebíč, o. p. s.

Stejně jako stovky z vás jsem si dnes nenechala ujít Den otevřených dveří Nemocnice Třebíč, o. p. s.
O tom, jak se nemocnice modernizuje doslova před očima, snad ani psát nebudu, to asi vidí každý – dnes jsem ale mohla zjistit, co vše se vlastně skrývá pod ní a co ji fakticky udržuje v chodu. Paní ředitelka Eva Tomášová a pan náměstek František Kalina nás vzali do Energocentra, tedy k různým agregátům, které jsou nezbytné v případě, že by vypadl proud, a do velína, jenž 24 hodin denně po celý rok drží pohotovost pro případ nenadálých situací. V třebíčském velíně pracuje celkem deset zaměstnanců, kteří nejen neustále sledují monitory, na něž se přenáší obraz z kamer či různých čidel, ale také jsou připraveni kdykoli vzít šroubovák a připevnit zde uvolněnou kliku, onde rozbité umyvadlo. Mají tedy na starosti jak ty velké zádrhele, k nimž naštěstí nedochází příliš často, tak i drobnosti, které nicméně dokážou pořádně ztrpčit život. Personál nemocnice je ale skvělý, a tak tyto nepříjemnosti mnohdy opraví dříve, než je návštěvníci vůbec zaznamenají.
Velkým zážitkem byla návštěva hal s agregáty – a to jak nejnovějšího typu, tak i těmi staršími. Ani si to neuvědomujeme, ale nemocnice disponuje zásobárnami nafty, díky níž by v případě blackoutu byla elektricky soběstačná asi týden.
Celkový obrat třebíčské nemocnice je asi 900 milionů korun ročně, tedy 75 milionů korun měsíčně. Zdá se to jako velká částka, ale ve skutečnosti je silně podhodnocená. Kvalita služeb je vynikající, prostředí také – ale to také něco stojí. Obrovským problémem je nedostatek personálu, zejména lékařů, kteří často míří do velkých fakultních nemocnic či do zahraničí, kde jsou lepší platy.
Mnozí z nás si to, jak je nemocnice kvalitní, ale že i kvalita něco stojí, uvědomí až v okamžiku, kdy jsme my nebo někdo z našich blízkých v nemocnici hospitalizován. Ráda bych proto apelovala na podnikatele či firmy, které uvažují o sponzoringu nějakého subjektu – uvažujte právě o třebíčské nemocnici. Každá koruna navíc se hodí, i přístroj za deset či sto tisíc korun dokáže zachránit lidský život. Možná právě ten váš.
Jsem ráda, že nemocnice Dny otevřených dveří pořádá. Lidé jednak vidí, jak je naše zdravotnictví na vysoké úrovní a troufnu si říci, že máme opravdu nejlepší nemocnice z celé Evropy, a to jak na východ, tak na západ od našich hranic, ale že tato kvalita musí také něco stát. A samozřejmě jsem také ráda, že nemocnice v rámci těchto dnů pořádá i preventivní prohlídky, měření tlaku či cholesterolu. I taková náhodná prohlídka může leckomu zachránit život.
Děkuji za milé pozvání paní ředitelce Evě Tomášové a všem, kteří se na dnešním Dni otevřených dveří podíleli, a že jich nebylo málo. Přála bych naší nemocnici, aby měla vždy dostatek lékařů, sester a dalšího personálu a též dostatek financí na svůj provoz.
Přináším vám několik fotografií z dnešní návštěvy nemocnice – ale nemohla jsem odolat a mezi snímky zařadila i sken z mého archivu, který ukazuje, jak vypadala třebíčská nemocnice začátkem 20. století. To je proměna, viďte?