Den památky obětí komunistického režimu

27. 6. 2019

Den památky obětí komunistického režimu

Dnes si připomínáme Den památky obětí komunistického režimu. Datum 27. června nebylo vybráno náhodou – tento den v roce 1950 byli totiž v pankrácké věznici popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra. Tato událost vzbudila velkou nevoli v celém demokratickém světě. Zejména proti popravě Horákové, která byla jedinou ženou popravenou z politických důvodů, vystoupila například Eleanor Rooseveltová či Albert Einstein. Čtyři výše uvedení však nebyli jedinými, které komunisté zlikvidovali pomocí zinscenovaných procesů – celkem bylo v komunistickém Československu z politických důvodů popraveno 248 osob, další desítky tisíc byly perzekuovány.

Bezpráví totalitních režimů je potřeba neustále připomínat, za demokracii je nutné pořád bojovat, jinak se k nám plíživě vloudí další uzurpátorský režim, který by nás připravil o naši svobodu. V Lidových novinách byl 8. června uveřejněn velký rozhovor s ředitelem nakladatelství Academia Jiřím Padevětem, který v něm mj. sdělil: „Demokracii je nutné soustavně hájit a pěstovat. S velkou nadsázkou se dá říci, že nynější demonstrace jsou i sérem proti možným budoucím lágrům.“ (viz také https://www.lidovky.cz/domov/jiri-padevet-poukazuji-na-hnisajici-rany-ceska-demonstrace-jsou-i-serem-proti-budoucim-lagrum.A190608_135333_ln_domov_ele)

Se slzičkou v očích proto dnes vzpomínám na všechny, koho komunisté pronásledovali. Učiňte tak prosím také. Demokracii a svobodu prostě nelze vyměnit třeba za koblihu.