Hasičské závody TFA v Lesonicích

29.9.2019
Hasičské závody TFA v Lesonicích

Obrovskou sílu a odhodlání vyžaduje hasičský sport TFA – Toughest Firefighter Alive, tedy Nejtvrdší hasič přežije. Tato tři slova plně vystihují jeho podstatu, protože v reálu by v konfrontaci s tolika překážkami měla šanci na přežití jen malá část netrénovaných jedinců. Musíte absolvovat běh do schodů, s hadicemi, zápolení s těžkým kladivem, obřím kusem železa, překonání více než dvoumetrové překážky a vlečení figuríny nejen v životní velikosti, ale hlavně hmotnosti.
Já mohla tento náročný sport sledovat včera v Lesonicích, kde se konal již šestý ročník těchto závodů, na který se sjeli hasiči nejen z Třebíčska, ale třeba i Velkého Meziříčí či Kamenice nad Lipou. A abych byla přesná – slovo „hasiči“ používám obecně v množném čísle zahrnujícím muže i ženy. A to je podstatné, protože mezi soutěžícími byly i ženy, někdy téměř dívky. Tím větší je můj obdiv, protože dámy, zkusily jste někdy tahat osmdesátikilového chlapa? Předpokládám, že nikoli, natožpak abyste přitom ještě měly na zádech kyslíkovou bombu. Tento sport snad ani nelze měřit na vítězství a prohry, protože kdo se jej zúčastní, je alespoň pro mě automaticky vítěz. Proto jsem dnes do Lesonic přivezla cenu pro toho nejposlednějšího – tedy z pohledu časoměřičů a rozhodčích. I ten či ta nejposlednější si totiž zaslouží obrovskou pochvalu, zvláště uvážíme-li, že jeho či její fyzická kondice překonává kondici naprosté většiny z nás. A to si uvědomíme v „ostré“ situaci, tedy v okamžiku, kdy takový hasič či hasička vyrazí k opravdovému požáru, kde díky této skvělé kondici může zachránit lidské životy nebo majetek v hodnotě mnoha milionů korun.
Obrovskou pochvalu si zaslouží také hlavní pořadatelé lesonických závodů TFA, jíž jsou manželé Machovi. Oba nadšení hasiči tělem i duší, působící jako profesionálové, ale velice aktivně působící i v lesonickém dobrovolném sboru, jehož starostkou je právě paní Machová (a v němž navíc působí také jejich syn). Právě takovým nadšencům, kteří dovedou strhnout ostatní, se daří tyto akce pořádat – a to je jen a jen dobře.
A právě takoví nadšenci v roce 1878 v Lesonicích založili aktivní hasičskou jednotku. Stalo se tak po velkém požáru, po němž si Lesoničtí uvědomili, jaké nebezpečí červený kohout představuje. Je přitom zajímavé, že dobrovolný hasičský sbor tam vznikl až šestatřicet let poté, v roce 1914. Svým způsobem je to rarita, většinou tomu totiž bylo naopak. Je moc pěkné vidět, že manželé Machovi, jakož i další členové SDH Lesonice, pokračují ve stopách svých předků a jsou kdykoli připraveni vyjet k zásahu.
Děkuji manželům Machovým a všem lesonickým občanům, kteří včerejší závody připravili, za krásný a zajímavý zážitek, starostovi OSH Třebíč Miroslavu Ježkovi za setkání – a hlavně všem zúčastněným za předvedené výkony. Máte můj obdiv! A děkuji za vše, co pro nás děláte!