Hrdinný boj českých parašutistů před 78 lety

18.6.2020
Hrdinný boj českých parašutistů před 78 lety

Přesně před 78 lety, 18. června 1942, před nenápadný kostel v pražské Resslově ulici přijela vojenská auta a z nich začaly vyskakovat desítky vojáků. Nakonec se jich na místo dostavilo více než sedm set, aby zaútočili proti pouhým sedmi mužům, kteří se v kostele skrývali. Začal nelítostný boj na život a na smrt, jenž trval mnoho hodin. Němci chtěli ty, kteří tři týdny předtím zabili jejich nejvyššího velitele v Protektorátu Čechy a Morava a jejich přátele, dostat živé. To se jim ale nepovedlo – protože… „Češi se nikdy nevzdávají,“ jak do poslední chvíle křičeli muži schovaní v kryptě a na ochozu kostela. Někteří zemřeli na následky zranění, jiní si poslední kulku schovali pro sebe.
Mezi těmito sedmi statečnými byl i Jan Kubiš z Dolních Vilémovic a Adolf Opálka z nedalekých Rešic. Ani oni se nikdy nevzdali – a my na jejich odvahu nikdy nezapomeneme.

Chcete uctít památku Jana Kubiše? Nyní máte možnost – dejte hlas jeho rodnému domu, kde je nyní muzeum připomínající tohoto hrdinu, v anketě Máme vybráno. Hlasujte na https://www.mamevybrano.cz/soutez-kraj-vysocina Každý hlas se počítá!