Jacques Chirac (29. listopadu 1932 - 26. září 2019)

1.10.2019
Jacques Chirac (29. listopadu 1932 - 26. září 2019)

Francie se včera rozloučila se svým bývalým prezidentem Jacquesem Chiracem. A nejen Francie, na 80 zahraničních osobností přijelo projevit úctu tomuto významnému francouzskému státníkovi.
Jacques Chirac byl pátým prezidentem páté Francouzské republiky, ústavního systému Francie, který v roce 1958 založil generál Charles de Gaulle a stal se zároveň jeho prvním prezidentem. Následně ho nahradili prezindenti George Pompidou, Valéry Giscard d'Estaing, François Mitterand, Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy, François Holland a Emmanuel Macron.
Jacques Chirac se narodil 29. listopadu 1932 v Paříži. Studoval na pařížském Institutu politických věd (Science Po) a také na Vysoké škole administrativy ve Štrasburku (École Nationale d'Administration), jedné z nejprestižnějších vzdělávacích institucí ve Francii, kterou absolvovali i prezidenti Valéry Giscard d'Estaing, François Holland, někteří premiéři, ale také například Pavel Fischer, prezidentský kandidát z roku 2018 a nyní senátor.
Po studiích začal politickou dráhu, která trvala úctyhodných 42 let. Do vysoké politiky vstoupil jako poslanec za departement Corrèze na jihozápadě země. Zastával také úřad státního sekretáře, ministra vnitra, zemědělství a pak i předsedy vlády. 18 let byl starostou Paříže až do května 1995, kdy pařížskou radnici vyměnil za Elysejský palác coby nově zvolený prezident. Svůj mandát pak v roce 2002 obhájil a v křesle prezidenta ho v roce 2007 nahradil Nicolas Sarkozy.
Jeho politická kariéra zahrnuje i několik kauz, z nichž asi nejznámější se týkala vytvoření pracovních míst na pařížské radnici pro své známé, kteří pak za městské peníze pracovali pro jeho politickou stranu Sdružení pro republiku, nebo dokonce vůbec žádnou práci neodváděli.
I přesto je u francouzského lidu velmi oblíbený. Nazývají ho prezidentem s velkým srdcem. Francouze a Francii miloval, velmi často vyjížděl "do terénu", aby se s občany pozdravil.
Byl prototypem výrazu "bon vivant" nebo-li labužník, miloval všechny radosti života - dobré jídlo, pivo, víno, cigarety, krásné ženy, umění. Byl veselý, měl styl a jeho láska a blízkost k Francouzům byla upřímná. Udržoval velmi dobré vztahy se zeměmi Afriky, miloval Japonsko s jeho kulturou, miloval kulturu obecně. Vášní mu byl také sport - v roce 1998 slavnostě otevřel stadion (Stade de France), postavený pro Mistrovství světa ve fotbale 1998, které Francouzi vyhráli.
Ve čtvrtek 26. září 2019 obklopen svými nejbližšími z tohoto světa odešel, jeho obraz ale ze srdcí Francouzů jen tak nezmizí.