Kišťálová noc

Kišťálová noc

Přesně před 80 lety, z 9. na 10. listopadu 1938, se v nacistickém Německu odehrála tzv. Křišťálová noc. Pojmenovaná po střepech z rozbitých výloh židovských obchodů, které jednotky SA, Hitlerjugend a dalších organizací vzaly útokem coby odplatu za zabití sekretáře německého velvyslanectví v Paříži židovským mladíkem. 

Nejednalo se však „jen“ o rozbité výlohy, ale také o vypálené synagogy, domovy a nemocnice. Tou dobou už české Sudety patřily Německu, a proto tato zvěrstva bohužel zažil třeba i Liberec, Kynšperk, Jablonec n. N., Karlovy Vary a další města. Tisíce vypálených synagog, rozbitých výloh a desetitisíce zbitých Židů odvlečených později do koncentračních táborů dávaly tušit, jak hrozná ideologie v nacismu dřímá. 
Vše se dělo za přihlížení úřadů a policie, která mlčky sledovala výjevy, jež vypadaly jako ze středověkých pogromů. Bohužel, antisemitismus v současné době v Evropě, ale i jinde, znovu sílí. Židé z Francie prchají do Izraele, kam protižidovské nálady přináší radikální islamismus, k napadání Židů však často dochází opět i v Německu. Antisemitismus je zakořeněn také v zemích bývalého SSSR. Nedávný útok na synagogu v USA dává tušit, že i v Americe se najdou lidé, kteří dokážou nenávidět své sousedy bez objektivní příčiny. 
K tomu nelze mlčet a nelze připustit vzrůstání podobných nálad. Kdyby došlo k další Křišťálové noci, bylo by zřetelné, že se lidstvo nepoučilo – a že svou minulost musí bohužel prožít znovu.