Kříž obětem výbuchů v koněšínské Prachovně

5.10.2019
Kříž obětem výbuchů v koněšínské Prachovně

Pokud půjdete po zelené značce z Vladislavi do Koněšína, zhruba v půlce cesty dojdete k Prachovně. Jedná se o tři domy katastrálně spadající pod můj domovský Koněšín. Právě zde se před mnoha a mnoha lety vyráběl střelný prach – což mělo za následek řadu úmrtí. Stačila jediná jiskra, jediný chybný krok, kdy se kov dotkl kovu, a neštěstí bylo hotovo. Asi nejznámější tato tragédie se stala v roce 1848, kdy zde zahynuli dělníci Maštera a Martínek, podobných případů však bylo mnohem více. Někdy se udály v těsném sledu za sebou, jak dokládají i novinové články z Moravské orlice z června roku 1877.
Všechny tyto oběti, ale i pozůstalé po nich, dosud upomínal obrázek Panny Marie na jednom ze stromů u cesty, ode dneška je ale připomíná i kříž. Ten se tak stal třetím v pořadí po kříži usazeném v Koněšíně u příležitosti stého výročí republiky a obětem druhé světové války. Kříž u Prachovny dnes stejně jako ty předchozí posvětil vladislavský farář P. PhDr. Jindřich Zdík Zdeněk Charouz, O.Praem., Th.D., a to za účasti koněšínských, číměřských a vladislavských občanů. Jsem moc ráda, že se této akce zúčastnily také děti ze ZŠ a MŠ Koněšín, které přednesly pěkné básničky, a že se několika skladbami zapojil náš pěvecký sbor Klokočí, s nímž jsem si po delší době opět ráda zazpívala.
Osazení kříže mě těší dvojnásob proto, že se jedná o dokončené dílo, které jsem započala ještě jako starostka Koněšína. Kříž v Práchovně věnovala rodina Ošmerova, pozemek pro jeho umístění nám poskytla paní Oldřiška Vyletělová s rodinou. Dovolte, abych jim tímto poděkovala, jakož i poděkovala obci Koněšín a SDH Koněšín za organizaci akce, koněšínským ženám, které na akci napekly koláčky, dětem a pěveckému sboru za pěkné vystoupení a všem ostatním, kteří se na dnešní akci podíleli. Všichni společně jsme tak mohli důstojně uctít památku našich předků, kteří tu před lety zahynuli.
Pro mě osobně mělo dnešní dopoledne ještě jeden význam – připomněla jsem si tak svého tatínka, který by dnes oslavil 74 let. A s ním také náš pan prezident Václav Havel. I on by měl dnes narozeniny, a to třiaosmdesáté.
Kdykoli půjdete kolem Prachovny na procházku, zastavte se prosím u kříže a chvíli rozjímejte. Tragická historie tohoto krásného místa v údolí řeky Jihlavy tak v našich srdcích a myslích nebude zapomenuta.