Letní univerzita JE Dukovany

13.9.2019
Letní univerzita JE Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany každý rok pořádá tzv. Letní univerzitu, na kterou se mohou přihlásit studenti 2. a 4. ročníků vysokých škol s technickým zaměřením. Ti během dvou týdnů mohou poznat skutečný chod elektrárny a osvojit si znalosti, které se jim při studiu rozhodně neztratí. Letošní Letní univerzita se konala od 26. srpna do 6. září a já ráda přijala pozvání organizátorky paní Lindy Navrátilové Linda Navrátilová, abych studentům také přednášela.
Paní Navrátilové i studentům jsem otevřeně přiznala, že jsem pouze poučený laik v oblasti jádra, takže ode mě nikdo nečekal odborné výklady. Studenty jsem se ale snažila seznámit s jadernou energetikou z politického aspektu, tedy z mé pozice předsedkyně senátního Podvýboru pro dopravu a energetiku a také z pozice bývalé starostky obce nacházející se v blízkosti elektrárny. Proto jsem jim přiblížila práci v Senátu Senát Parlamentu ČR i své osobní aktivity v této oblasti na Třebíčsku, vysvětlila jsem jim třeba, že díky Jaderné elektrárně Dukovany mnoho obcí využívá grantů od Nadace ČEZ či že se v případě požáru mohou spolehnout i na profesionální hasiče z JE Dukovany Infocentrum JE Dukovany.
Mojí snahou bylo tyto mladé a vzdělané nadšence, kteří místo prázdnin tráví zcela dobrovolně svůj volný čas dalším studiem, obohatit, a především motivovat k zapojování do veřejného a společenského dění v naší zemi. Bylo na nich vidět, že je tato forma vzdělávání velmi baví a podněcuje k dalšímu studiu. A proto jim přeji, aby je tato životní cesta, již si zvolením dané univerzity zvolili, naplňovala i nadále, aby se prosadili v zahraničí, ale nezapomínali ani na svou domovinu, kterou můžeme všichni společně rozvíjet. Jsou naší budoucností, bez které se neobejdeme. A kdo ví, třeba se někdo z nich rozhodne svoji další profesní cestu spojit s prací v Jaderné elektrárně Dukovany a životem na Třebíčsku.
Vedení JE Dukovany děkuji, že se studentům věnuje dlouhodobě a stále připravuje nové a nové projekty. Také děkuji za laskavé poskytnutí fotografií z Letní univerzity a možnost uveřejnění na své facebookovém profilu a webových stránkách.