Moravské Budějovice dříve a dnes

23.9.2019
Moravské Budějovice dříve a dnes

V Moravských Budějovicích už směle hledí do příštího roku. V pátek v tamních konírnách totiž pokřtili nový kalendář „Moravské Budějovice dříve a dnes“ tamního sdružení Paprsek radostného žití, který už čtyři roky v řadě dokumentuje proměny Budějovic. Fotografie jsou na každé stránce dvě – jedna ze starých dob, mnohdy pořízená i před více než sto lety, a pak nová, zachycující stejné místo v současnosti. I mnozí obyvatelé Moravských Budějovic překvapeně koukali, jak některá zákoutí vypadala, jak se přestavěly domy na náměstí Míru či jaké byly v Budějovicích za první republiky obchody.
Kalendář představila paní místostarostka Jana Kiesewetterová, která zároveň poděkovala i jeho tvůrci – budějovickému kronikáři a redaktorovi tamního zpravodaje Luboši Janouškovi. Ten musel mít s kalendářem opravdu spoustu práce, protože vyfotografovat mnohá místa stejně jako před sto lety, to už chce opravdu hodně tvůrčího ducha. Někde vám v záběru stojí stromy, jinde nový dům, někde naopak původní domy nestojí vůbec. Poděkování také patří všem moravskobudějovickým občanům, kteří mu přinesli staré snímky, z nichž mohl vycházet.
Fotografie z kalendáře si lze prohlédnout i na výstavě v konírnách, před nimiž v pátek proběhla také slavnost Rok poté. Na ní si občané připomněli rok od dokončení revitalizace náměstí Míru a o dobrou náladu se postarali členové souboru ZUŠ Moravské Budějovice (J)Elita Band a kapela Like-it.
Velice ráda jsem se této akce zúčastnila a moc mě potěšilo, že jsem mohla být jednou z kmotřiček nového kalendáře. Vždy říkám, že je dobré si připomínat staré časy, aby lidé měli srovnání s dneškem – a proto si cením toho, že Paprsek radostného žití stále přichází s novými nápady, jak občanům Moravských Budějovic tato setkání staré a nové doby zprostředkovat. Děkuji panu starostovi Vlastimilu Bařinkovi a paní místostarostce Janě Kiesewetterové za milé pozvání a občanům Moravských Budějovic přeji, aby na své město byli pořád tak hrdí. Mají k tomu důvod – Moravské Budějovice jsou krásné. A to dříve i dnes.

PS: A také děkuji panu starostovi Josefu Pléhovi z nedalekého Martínkova, s nímž jsem se na křtu kalendáře setkala, za krásnou fotoknihu zachycující letošní tamní krojované hody.