Mosty 2018

28. 3. 2019

Mosty 2018

Dnešní den patřil nejen učitelům, ale i všem, kdo pomáhají všem handicapovaným či nemocným. Tedy alespoň v třebíčském Hotelu Atom, kde proběhlo celorepublikové finále ankety Mosty 2018 sloužící jako poděkování těm, kteří se denně obětují pro druhé. Ocenění dostávali krásné plastiky vytvořené akademickou sochařkou Jitkou Wernerovou. Zobrazují dvě propletené ruce – tedy podobné gesto, jímž malé děti ztvárňují most. A právě oni ocenění podávají ruce těm potřebným, čímž vytvářejí most, jímž spojují dva světy. Svět nás, kteří jsme měli štěstí a užíváme si života plného zdraví, a svět těch, kteří tolik štěstí neměli.

Každý z nominovaných i oceněných si zaslouží obrovský potlesk, mě však dvojnásob těší, že v kategorii „osobnost hnutí osob se zdravotním postižením“ zůstala cena v Třebíči – a to zcela právem, protože jí odborná komise ocenila Hanu Nejedlou za založení jejího spolku Míša & Míša. Možná si vzpomínáte, jak jsem byla nadšená z prvorepublikového plesu, který Hanka společně se svými přáteli pořádá ve prospěch handicapovaných – její činnost je ale mnohem obsáhlejší, někdy mi přijde až bezbřehá. Postiženým pomáhá například prodejem keramických lampiček, z nichž každá je co kus, to originál – což z těchto lampiček dělá skvělý dárek pro vaše přátele (teď za mě mluví osobní zkušenost, na Vánoce jsem jich od Hanky koupila stotřicet). Řada z vás už možná také navštívila svatební veletrh, který Hanka pořádá na zámku v Náměšti nad Oslavou – a kde handicapovaní nejen mívají módní přehlídky ve svatebních šatech, ale dokonce i opravdové svatby. Letos mě Hanka požádala, abych nad tímto veletrhem převzala záštitu, což velice ráda učiním.

Entuziasmus Hany Nejedlé je pro mě obrovskou inspirací. A snad také proto jsem s Hankou naladěna na stejnou vlnu – jsem asi stejně tvrdohlavá a jdu si podobně jako ona za svým cílem.

Haničko, opravdu moc Tě obdivuji, jak nezištně a obětavě pracuješ pro druhé, jak dokážeš plnit sny nejen sobě, ale hlavně svému okolí. Pokračuj v tom, protože takové dobré duše, jako jsi Ty, bychom měli nosit na rukách. Ještě jednou gratuluji k dnešnímu ocenění, moc si Tě vážím a cením si toho, jak dokážeš lidem nosit štěstí. Vždycky Tě budu v Tvých aktivitách podporovat. Zasloužíš si to!