Na Ministerstvu dopravy o rychlíku na Prahu

20.9.2019
Na Ministerstvu dopravy o rychlíku na Prahu

Rychlík Jihlava-Praha a zpět s návazností na vlaky od Třebíče již od prosince 2023. Tak nějak by mohla vypadat budoucnost železniční dopravy na Vysočině, o níž jsem včera jednala na Ministerstvu dopravy. Přímé vlakové spojení z Třebíče do Prahy, které bych si nejen já moc přála, je sice stále během na dlouhou trať, ale i tak jsme se včera posunuli zase o kousek dál.
Na Ministerstvu dopravy jsem spolu s kolegou-senátorem Františkem Bradáčem a vedoucím odboru dopravy MěÚ Třebíč Alešem Kratinou navštívila náměstka ministra Ladislava Němce. S ním jsme se shodli na tom, že možnost vlakového spojení z Třebíče do Prahy dle nového jízdního řádu, který začne platit 15. prosince 2019, je pro obyvatele Třebíčska naprosto neatraktivní. Abyste se dostali do Prahy, musíte třikrát přestupovat. Pro rodiny s malými dětmi či hůře pohyblivé seniory se jedná o naprosto nevyužitelné spojení, o časové ztrátě oproti autobusové dopravě ani nemluvě.
Pan náměstek ale přislíbil, že v rámci nastavení nového konceptu bude posouzeno zavedení pravidelných rychlíkových souprav z Prahy do Jihlavy do období platnosti jízdního řádu 2023/2024 s tím, že v současné době se začíná pracovat na otevření soutěže pro tuto linku. Na ni bude Ministerstvo dopravy pravděpodobně požadovat po dopravci nasazení nových vozidel.
Další krok je už na krajských zastupitelích, aby na tyto rychlíky navázali další spoje, a to nejen od Třebíče. Rychlíky z Jihlavy do Prahy by jistě byly atraktivní i pro mnoho dalších občanů našeho kraje. Nejen z hlediska pohodlí, ale hlavně bezpečnosti, kterou silniční doprava po dálnici D1 příliš neoplývá.
Je třeba ulehčit dálnici D1 a nabídnout občanům přijatelnou železniční alternativu. Bezproblémové spojení je potřeba i z hlediska mimořádných investic v regionu, jako je například výstavba nových jaderných bloků Jaderné elektrárny Dukovany a další investiční záměry.