Návštěva Moravského Krumlova

21. 6. 2019

Návštěva Moravského Krumlova

Na pozvání starosty Moravského Krumlova pana Tomáše Třetiny jsem spolu se svými kolegy ze Senátu pány Herbertem Paverou, Jiřím Duškem, Mikulášem Bekem, Rostislavem Koštialem a Zdeňkem Papouškem navštívila prostory, v nichž by chtěl Moravský Krumlov umístit světově proslulou Slovanskou epopej Alfonsem Muchy. Ta je momentálně uskladněna v Praze, nutno však podotknout, že na moravskokrumlovském zámku byla vystavena více než padesát let. Je pravda, že během té doby zámek trochu zchátral, Moravský Krumlov však nyní do jejich prostor značně zainvestoval a nyní usiluje o navrácení Epopeje zpět. Spolu s kolegy jsme zjistili, že vnitřní prostory zámku odpovídají požadavkům na tuto expozici, a asi nejen já se domnívám, že by bylo lepší vystavit toto monumentální dílo opět v Moravském Krumlově, aby bylo lidem znovu zpřístupněno, než aby bylo umístěno někde ve skladu.

Škoda, že s námi do Krumlova nejeli také pražští radní za oblast kultury, kteří se cesty původně měli zúčastnit. Chápu ale, že když se zasedání pražského zastupitelstva protáhlo až do pátečních ranních hodin, cesta by pro ně byla opravdu únavná. Pevně věřím, že se do Krumlova podívají co nejdříve, abychom s nimi mohli naše dojmy zkonzultovat a dohodnout se na dalších krocích.

Osobně si nemyslím, že by se Epopej měla umístit na navrhovaný zámek v pražské Zbraslavi – sice je hezký, ale tam podle mě toto dílo zkrátka nepatří. Osobně bych si přála, aby se Slovanská epopej vrátila k nám na Moravu. A to jak z toho důvodu, že Alfons Mucha, umělec světového formátu, který stál u zrodu secese, se narodil v Ivančicích jen kousek od Moravského Krumlova, ale také proto, že jeho maminka pocházela z Kundelova u Budišova na Třebíčsku.

 

O naší cestě informovala i Česká televize:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/319281381990621-udalosti-v-regionech/video/704032