Návštěva poslance Víta Rakušana

17.8.2019
Návštěva poslance Víta Rakušana

Bylo mi ctí včera a dnes Třebíčskem provázet pana poslance Víta Rakušana, který je zároveň předsedou STAN. Jedná se o člověka, který dovede od rána do večera bavit svým šarmem a bezprostředností, což potvrdil i tentokrát. Hned včera zrána jsme společně vyrazili na Dalešickou přehradu, kde jsem mu ukázala „svoje dítě“, tedy výletní loď. Pan poslanec tak mohl obdivovat krásy naší přírody – stejně jako obdivoval technologie Jaderné elektrárny Dukovany, kam jsme se vypravili hned po projížďce lodí. Tentokrát jsme zamířili „pouze“ do infocentra elektrárny, které však pana poslance, jenž je povoláním učitel, zaujalo svým edukativním zaměřením, díky němuž princip výroby elektrické energie štěpením atomů pochopí i žáci základních škol. Po obědě v Dalešickém pivovaru jsme odjeli do Třebíče, kde jsme absolvovali prohlídku baziliky sv. Prokopa. Pan poslanec vystudoval historii, a tak na něm bylo patrné, jak ho dějiny této nádherné stavby zaujaly.
Bazilika je zapsaná na Seznam UNESCO společně se židovským městem, které jsme samozřejmě nemohli vynechat. Protože jsme měli chvíli čas, zašli jsme na zmrzlinu a kávu na zahrádku kavárny Vrátka provozované handicapovanými. Všechny nás potěšila milá a příjemná obsluha, na níž bylo znát, jak moc si této práce váží a jak moc je baví. V kavárně se k nám připojil i starosta Třebíče Pavel Pacal, jenž nás doprovodil do pamětní síně Antonína Kaliny, kde nám společně s průvodkyní představil životní osudy tohoto třebíčského hrdiny. Naprosto souhlasím s panem poslancem Rakušanem, který po zhlédnutí expozice prohlásil, že hrůzy 2. světové války, a také to, že Kalina se jejímu zlu dokázal postavit a zachránit téměř tisíc židovských chlapců, je nutné si neustále připomínat, přibližovat tyto dějinné okamžiky mladé generaci a vysvětlovat jí, jak tragické chvíle zažívali naši rodiče či prarodiče a jejich blízcí.
Navštívili jsme samozřejmě i Zadní synagogu, kde stále ještě probíhá výstava „Masaryk a Svatá země“, která pana poslance Rakušana zaujala stejně jako krásné interiéry této obdivuhodné stavby. Přímo ze synagogy jsme vstoupili do Domu Seligmanna Bauera, kde jsme si mohli prohlédnout, jak zhruba na přelomu 19. a 20. století vypadala typická židovská domácnost a židovský krámek. Milá slečna průvodkyně nám zodpověděla všechny všetečné dotazy týkající se židovství a na rozloučenou nám každému věnovala i pravé macesy, tedy placky připravované z nekvašeného těsta během svátku Pesach.
Velice příjemná byla návštěva baru Trebitsch whisky Trebitsch Whisky BAR, kde jsme mohli ochutnat výbornou zdejší whisky, která si díky své kvalitě razí cestu do světa. Pan poslanec Rakušan rozhodně nešetřil chválou na tuto pálenku ověnčenou mnoha cenami a se zájmem si vyslechl výklad výborné obsluhy, která nám prozradila, jak vlastně taková whisky vzniká.
Tou dobou na nedaleké Podzámecké nivě začal večerní program prvního dne Slavnosti tří kápí, který jsme si rozhodně nemohli nechat ujít. Velmi milé bylo setkání s řadou známých, potěšilo nás také seznámení se s francouzskou delegací z města Rive-de-Gier, která do Třebíče přijala právě na slavnosti. Francouze po městě doprovází paní Lucie Machová, učitelka francouzštiny na Gymnáziu Třebíč, s níž jsem se velice ráda pozdravila.
Pan poslanec v Třebíči (kterou mimochodem navštívil mnohokrát, protože tu má kamarády ze studií) přespal a jeho program pokračoval i dnes dopoledne. Jako historik si se zájmem prohlédl borovinskou továrnu, kde ocenil, že dodnes zůstaly zachovány budovy po Budischowských a Baťovi. Jako závěrečnou třešničku na dortu jsme si nenechali Ekotechnické centrum Alternátor, kde obdivoval možnosti tamní unikátní projekční koule. Velice děkuji všem, kteří nás provázeli a zajišťovali milé zázemí.