Návštěva senátorů STAN na Třebíčsku 30. a 31. 7. 2019

1.8.2019
Návštěva senátorů STAN na Třebíčsku 30. a 31. 7. 2019

V úterý 30. a ve středu 31. července jsem na Třebíčsku přivítala velmi milou návštěvu – své kolegy z našeho senátorského klubu Starostové a nezávislí. Na prvním místě bych chtěla jmenovat místopředsedu Senátu Jana Horníka a předsedu klubu STAN Petra Holečka, které doplnili Zbyněk Linhart, David Smoljak, Marek Hilšer, Michael Canov, Jiří Vosecký, Herbert Pavera a Miroslav Balatka. Doprovázeli nás také tajemnice našeho klubu Monika Zachová a manažer PR a komunikace Jan Doležálek.
Kolegům jsem Třebíčsko chtěla ukázat z několika úhlů pohledu. Protože se o nás mluví jako o energetickém regionu, naše první kroky směřovaly do Jaderné elektrárny Dukovany, kde se nám dostalo velmi krásného přivítání od představitelů této atomové katedrály a také možnosti prohlédnout si reaktorový sál. Energetika je důležitá, a proto jsme návštěvou jaderné elektrárny neskončili – naopak jsme zamířili o dům dále do elektrárny v hrázi Vodního díla Dalešice a odtud pokračovali jen o pár kilometrů dále na vyhlídku Mohelenské hadcové stepi, jež je národní přírodní rezervací. Ne náhodou jsme se vypravili právě do těchto míst. Jednak je zde krásný pohled do malebného údolí řeky Jihlavy, ale zároveň je zde možné vidět spodní nádrž s korunou hráze Vodní elektrárny Mohelno. Společná fotografie s pozadím JE Dukovany již byla symbolikou tohoto místa. Následně jsme se přesunuli o pár metrů níže k prohlídce genetické banky. Ta je veřejnosti prakticky neznámá, mnozí kolem ní přitom často projíždíte, míříte-li z obce Mohelno na Dukovany. Sídlí totiž pod Hadcovou stepí v Mohelském mlýně a ve speciálních schránkách, v nichž je stabilní teplota -80 °C, schraňuje genetické vzorky různých obratlovců. Provozuje ji Akademie věd ČR, která toto zařízení využívá k výzkumu různých nemocí, změn v populaci obratlovců, ale třeba i při sledování jejich migrace. Myslím, že návštěva ze Senátu byla genetickou bankou velmi překvapena. O dukovanské elektrárně či Dalešické přehradě určitě už všichni senátoři alespoň slyšeli, tento unikát byl ale pro většinu mých kolegů úplnou novinkou.
První den návštěvy jsme zakončili velice milým setkáním se starostkou Hrotovic Hanou Škodovou, starostkou obce Nárameč Ludmilou Jelínkovou, starostkou obce Číměř Lenkou Hůlkovou, starostou Rudíkova Zdeňkem Součkem, předsedou spolku Energetické Třebíčsko Vítězslavem Jonášem a dalšími hosty, kteří přijali mé pozvání na plavbu po Dalešické přehradě na lodi Horácko. Musím se přiznat, že jsem touto plavbou chtěla kolegům ukázat i „své dítě“, tedy lodní dopravu po přehradě, kterou jsem iniciovala před více než dvanácti lety coby starostka Koněšína. O to více mě potěšilo, když kapitán Milan Jahoda u Koněšína pustil i Koněšínskou hymnu, která se rozezněla celou lodí. Myslím, že ačkoli jsou mezi mými kolegy také starostové, obecní hymnou se může pochlubit jen málokterý :-)
Noc mí kolegové strávili v hotelu Zámek Valeč, který si moc pochvalovali pro jeho pohodlí a skvělé zázemí. A také pro výbornou snídani, po níž jsme zamířili do Třebíče, kde nás na radnici přijalo vedení města v čele se starostou Pavlem Pacalem. Ten nás osobně doprovodil do židovské čtvrti, kde jsme navštívili Zadní synagogu a k ní přilehlý Dům Seligmanna Bauera a také Pamětní síň Antonína Kaliny. Pan starosta si pro nás ale připravil velké překvapení – vzal nás do výrobny whisky Trebitsch, což kvitoval zejména kolega Jan Horník, který později při setkání s novináři nešetřil superlativy na kvalitu této třebíčské pálenky :-)
Ale protože jsme naši návštěvu zahájili energetikou, chtěla jsem ji energetikou také zakončit. Proto jsme zamířili do Ekotechnického centra Alternátor, kde jsme se seznámili s historií borovinské továrny, ale hlavně s možnostmi výroby energie v dobách našich dědečků, ale i v dobách našich potomků. A samozřejmě jsme si nenechali ujít zdejší největší zajímavost, jíž je projekční koule Science on a Sphere, na které mí kolegové sledovali aktuální stav oblačnosti kdekoli na Zemi, zemětřesení, ale třeba i simulaci vln tsunami nebo nádherné projekce vesmírných těles.
V Alternátoru proběhla i tisková konference s místními novináři, které jsme informovali o naší návštěvě a také o energetických možnostech regionu i celé republiky. Posledním bodem našeho programu byl oběd v Hotelu Atom, odkud kolegové zamířili domů.
Byly to perné, ale velmi krásné dva dny, za které bych moc chtěla poděkovat všem, kteří je pomohli zorganizovat, všem, kteří nás provázeli po zajímavých místech našeho krásného regionu, a také všem kolegům-senátorům, kteří se této cesty zúčastnili. Udělali mi opravdu velkou radost, protože na nich bylo vidět, že se jim na Třebíčsku líbí. Věřím, že se k nám budou rádi vracet, protože jsem je ujistila, že zajímavostí je u nás ještě mnohem více. 
Za krásné fotografie z JE Dukovany děkuji Janě Štefánkové. Ostatní snímky již jsou dílem Jakuba Mertla. Děkujeme.