Návštěva Věznice Rapotice

11.2.2020
Návštěva Věznice Rapotice

Milé přijetí ve věznici. Že se vám to zdá jako protimluv? Ale skutečně je to pravda. V pátek 7. února jsem navštívila Věznici Rapotice a hned zkraje tohoto příspěvku musím poděkovat za velmi milé přijetí řediteli věznice Františku Melicharovi, kaplanu Vladimíru Večeřovi a mnoha dalším, s nimiž jsem měla tu čest se potkat.
Rapotickou věznici jsem chtěla navštívit z mnoha důvodů, jedním z nich je skutečnost, že ji mám ve svém volebním obvodu a ta následná se nabízí zcela intuitivně. Chtěla jsem si nedávno získané podněty z Věznice Příbram, ověřit právě v Rapoticích. Všem přítomným děkuji za naprostou otevřenost, vstřícnost a další podněty, které jsem zde získala.
České věznice jsou přeplněné a ani Rapotice toho nejsou výjimkou. Spousta vězňů je tam ale zbytečně, za mírné delikty, s dobou trestu třeba jen několik měsíců. Takový člověk by ale mohl absolvovat alternativní trest či domácí vězení za pomoci elektronického náramku. Mohl by tak stále žít doma se svou rodinou, chodit do zaměstnání, vydělávat si – a tím i splácet své dluhy. Že by v tomto případě ušetřil i stát, je víc nabízející se odpověď.
Určitě by bylo vhodné nabízet práci i vězňům s delším trestem. Přímo v areálu by mohly vzniknout prostory, které by firmy využívaly k jejich zaměstnání. Jednak by to mělo výchovný účel, který by vězňům pomáhal v udržování pracovních návyků (případně k jejich získávání, protože mnozí z nich ani nikdy nepracovali), jednak by si vězni mohli více vydělat a třeba splácet své dluhy během pobytu ve vězení.
Vězni jsou opravdu šikovní. Přesvědčila jsem se o tom při návštěvě jejich keramické dílny, kde mě obdarovali krásnou keramikou. Ráda jsem také navštívila tamní kapli, kde zrovna probíhala mše svatá, a také si přímo s vězni popovídala. Jsou to normální lidé s různými starostmi, ale i radostmi, a já bych chtěla poprosit každého z vás, aby je předem neodsuzoval. Mnozí z nich jsou ve vězení opravdu za drobnosti, které se mohou přihodit každému z nás. Stačí zapomenout na nějaký dluh, mít nepořádek v papírech či prostě udělat chybný krok – a rázem se pohybujeme na tenkém ledě. A pak už se vše točí ve spirále. Člověk má třeba snahu splatit dluhy, ale nedaří se mu to, protože ve vězení si nevydělá tolik, když vyjde na svobodu, těžko shání práci, protože na něj mnozí lidé koukají skrz prsty. Přitom by stačilo více využívat alternativní tresty.
Jsem moc ráda, že jsem Věznici Rapotice navštívila. Děkuji za vaši snahu, kdy se nevzdáváte idejí a stálou motivací a výchovou působit na odsouzené. Je to velmi těžké, mnohdy skličující, ale já jsem dnes mohla potkat několik vězňů, kteří jsou dostatečně motivovaní, a to je díky vaší skvělé práci s nimi. Děkuji ji vám za to.

Návštěva senátorky
RAPOTICE 10. února (VSČR) – Dluhová problematika odsouzených, alternativní tresty spojené s trestem domácího vězení, zaměstnávání odsouzených, ale i nelehká práce odborných zaměstnanců. Takto by se dala shrnout hlavní témata, o které se při své návštěvě Věznice Rapotice zajímala senátorka Parlamentu ČR Hana Žáková.
Paní senátorce představil věznici její ředitel František Melichar jako moderní vězeňské zařízení. Součástí návštěvy byla prohlídka vězeňské kaple a možnost zúčastnit se některých aktivit programů zacházení, kde paní senátorka pohovořila s odsouzenými na téma dalšího života po propuštění. Na závěr proběhla debata s odbornými zaměstnanci věznice, která řešila problematiku zaměstnávání odsouzených, konkrétně výhody, které zaměstnávání přináší ve spojení s narůstajícími dluhy a formy alternativních trestů, které mohou ovlivnit přeplněnost vězeňských zařízení.
Hana Žáková kladně zhodnotila návštěvu věznice: „Děkuji zaměstnancům za snahu, kdy se nevzdáváte idejí a stálou motivací a výchovou působíte na odsouzené. Je to velmi těžké, mnohdy skličující, ale já jsem dnes mohla potkat několik vězňů, kteří jsou dostatečně motivovaní, a to je díky vaší skvělé práci s nimi. Děkuji vám za to“.
jad