Ochutnávka festivalu Jeden svět

5.3.2020
Ochutnávka festivalu Jeden svět

Za dva týdny začne „třebíčská“ část festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, jenž se snaží ukázat svět z různých úhlů tak, abychom pochopili, že svět není černobílý. Je to akce organizovaná Člověkem v tísni, která nás nutí přemýšlet nad tím, že všude žijí lidé mající nějaké radosti či sny, touhy i starosti – a nezáleží přitom na barvě pleti, vyznání či pohlaví.
To bylo patrné i z dnešní „ochutnávky“, která proběhla v kavárně Salsa na Karlově náměstí v Třebíči. Promítaly se tři filmy – jeden z Indie, druhý z Rumunska a třetí z amerického Texasu. A všechny měly jedno společné: byli v nich zachyceni mladí lidé, kteří chtějí něco dokázat, žít podle svého, jít si za svým cílem, třeba i navzdory tomu, že mohou mít nějaký handicap, ať už zdravotní, tak sociální.
V Salse si také můžete prohlédnout výstavu kreseb žáků ZŠ Benešova a Gymnázia Třebíč, které se k Jednomu světu vztahují.
Letos mám tu čest „třebíčskou“ část festivalu Jeden svět zaštiťovat. Chtěla bych poděkovat všem organizátorům, že mě k záštitě oslovili, ale také za to, že mě pozvali už na tuto výbornou filmovou ochutnávku. Všechny tři snímky v sobě obsahovaly hluboké myšlenky a zároveň i mnoho otázek, které přímo vybízejí k diskuzi. Těším se, až festival odstartuje naplno. A co se bude promítat? Podívejte se na https://www.jedensvet.cz/2020/trebic-program.