Odhalení pamětní desky J. Bartejse

11.3.2023
Odhalení pamětní desky J. Bartejse

Dnes jsem se zúčastnila odhalení pamětní desky výsadkáři z druhé světové války plukovníku Janu Bartejsovi v Třebíči, který zemřel přesně před šedesáti lety, tedy 11. března 1963. Květiny k ní jsem položila spolu se starostou Třebíče Pavlem Pacalem. Vzpomínková akce pokračovala i u jeho hrobu na Starém hřbitově, kde jsme s přítomnými rovněž vzdali hold tomuto válečnému hrdinovi. 

Děkuji manželům Slámovým za organizaci celé akce, pěveckému sboru Differo, 22. základna vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou, autorům projektu Muži plukovníka Moravce a městu Třebíč. 

Třebíčský rodák Jan Bartejs byl československý voják a velitel výsadku Potash, kterou vyslala naše exilová vláda ve Velké Británie na území Československa okupovaného německou armádou. Bartejsovi se spolu s četařem Josefem Machovským podařilo probojovat na Slovensko, odkud se Bartejs posléze vrátil do protektorátu a pokračoval v odbojové činnosti až do konce druhé světové války. 

Po válce ho zatkli komunisté, odebrali mu vojenskou hodnost a uvěznili až do roku 1952. Trest si odpykával v pracovním táboře v Jáchymově. Poté směl pracovat jen jako pomocný dělník a pravidelně ho vyslýchala StB. To vše se podepsalo na jeho zdraví a zemřel předčasně v jednapadesáti letech. 

O akci píše i Třebíčský deník: https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/v-trebici-pribyla-dalsi-pametni-deska-valecnemu-hrdinovi-patri-janu-bartejsovi-2.html