Památný den sokolstva u Tyršova domu

8.10.2019
Památný den sokolstva u Tyršova domu

Sokolské kokardy na oblečení, vlajky na tramvajích a pietní akty po celé republice jsou k vidění dnes 8. října na Památný den sokolstva, letos poprvé je to zároveň významný den ČR. Proč právě 8. října? Vracíme se do roku 1941, kdy v noci ze 7. na 8. října gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo na 1500 sokolských činovníků. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Drtivá většina z nich do konce války zahynula. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.
Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se pak stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který by se bez doslova sebevražedné pomoci sokolů nemohl nikdy uskutečnit. Památným dnem sokolstva si připomínáme nejen tisíce sokolských obětí boje proti nacismu, ale také oběti všech sester a bratrů, kteří ve skoro 160leté historii Sokola položili životy v boji za vlast, svobodu a demokracii.
Ráda jsem přijela pozvání na pietní akt k uctění památky obětí na slavnostním nádvoří Tyršova domu, sídla České obce sokolské. Čest jejich památce!