Pozvánka na Horácko

Vezměte rodinu na výlet!

Pozvánka na Horácko

Ekologický mikroregion Horácko nabízí spoustu zajímavých míst k výletům. Můžete jít pěšky, jet na kole, autem a dokonce i lodí. Ta vás proveze po Dalešické přehradě, která slaví letos 40 let.

Nejstarší rozhledna, nejvyšší sypaná hráz a unikátní přírodní lokalita

Podívejte se na svět z nejstarší zděné rozhledny na Moravě – Babylon u Kramolína, nenechte si ujít Mohelenskou hadcovu step s unikátními přírodními úkazy a zajděte si na nejvyšší sypanou hráz v České republice a zároveň na třetí nejvyšší na světě, kterou má přečerpávací vodní elektrárna Dalešice. Pro dobrodružné povahy zde máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed přehradní nádrže. Nemůžete vynechat třetí nejvýznamnější české letecké muzeum u Koněšína. K vidění tu jsou letadla, vrtulníky, letecké motory a další přístroje.

Romantické okolí Dalešické přehrady jako balzám pro tělo i mysl

Samotné okolí přehrady je velmi malebné a romantické. Koryto lemují příkré stráně, které jsou místy až 100 metrů vysoké. Krásu přehrady zvyšují zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka. Zejména z vrcholu Kozlova je krásný pohled přímo na přehradu, která tvoří veliké zákruty. Přehrada je dnes především rájem rybářů. Nejkrásnější pohled na přehradu si vychutnáte z hladiny nejlépe na loďce nebo přímo na výletní lodi Horácko.

O Koněšínském Vendelínovi jste slyšeli?

Koněšínský Vendelín je jednak unikátní keramická soška nahého muže vyrobená z pálené hlíny, která má i svůj vlastní příběh a historii, ale zároveň je to název oblíbeného červnového hudebního festivalu. Pro tvořivé návštěvníky nabízí tři koněšínští keramici kurzy a výrobu keramiky ve svých ateliérech.

Místa s nádechem historie a také dobrého jídla a pití

Na rozsáhlé expozice přírodovědeckých sbírek Moravského zemského muzea vás ráda pozvu na zámek v Budišově. Na věži kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda je umístěna otočná korouhev s patrony kostela podle vzoru španělské Sevilly.  V Pivovaru filmových Postřižin v Dalešicích určitě navštivte muzeum Rakousko-Uherského pivovarnictví. Obec Tasov je známa jako rodiště i místo posledního odpočinku kněze a spisovatele Jakuba Demla, ale i okolí této obce je velmi lákavé k pěším i cyklo výletům. Dalším zajímavým a významným místem je obec Hroznatín, kde se nachází rodný dům armádního generála Ludvíka Svobody. Tak už víte, proč zavítat na Horácko?

Více informací:

www.horacko.cz, www.dalesickaprehrada.cz