Praha Letná

23. 6. 2019 - 16.30hod

Praha Letná

Čtvrt milionu lidí. Takové jsou kvalifikované odhady počtu účastníků včerejší demonstrace na pražské Letné. Dorazili sem lidé z celé republiky – když jsme jeli do Prahy, viděli jsme množství aut a autobusů, které byly ozdobeny nápisy dávajícími na vědomí, že toto není akce pouze obyvatel Prahy, jak se občas objevuje v různých diskuzích či na alternativních webech.

Na všech zúčastněných bylo patrné, že na demonstraci přišli proto, že už toho mají dost. Mají dost současného systému, který vytvořil premiér Babiš se svými spolupracovníky. Systému, jenž připomíná chobotnici, která svými chapadly čím dál víc obepíná státní správu a justici (vždyť to bylo právě dosazení Marie Benešové na místo ministryně spravedlnosti, co v dubnu tohoto roku tyto masové protesty vyvolalo), dusí tržní hospodářství a propojuje byznys s politikou. Těmito chapadly jsou škrceny základní etické principy, jasně nastavená pravidla fungování mezilidských i ekonomických vztahů – a hlavně je jimi škrcen třicet let budovaný étos slušné společnosti. Lidé mají dost ostudy, kterou nám Babiš dělá v Evropě, a odmítají nálepky, jež jim dává prezident Zeman a jeho mluvčí Ovčáček. Říkají ve vší slušnosti, co si o těchto pánech myslí.

Upřímně řečeno, mě by hanba fackovala, kdybych viděla, kolik lidí je kvůli mně schopno vyjít do ulic, aby mi řekli, že nesouhlasí s tím, co dělám. Kdybych byla ještě starostkou ve svém Koněšíně o 510 obyvatelích a dvacet z nich by se sešlo na návsi, aby mi dali najevo, že se jim nelíbí, jak nakládám s jejich vesnicí, přinejmenším bych se zkusila s nimi domluvit a mnohé si vysvětlit.

Osobně včerejší demonstraci chápu jako jasnou výzvu premiérovi, aby změnil svůj styl vystupování a vážně se zamyslel nad tím, zda přece jen v klidu neopustit vládu, nebo zda se nezachovat aspoň trochu pokorně a přijmout argumenty demonstrantů.

Pane předsedo vlády, vyzývám Vás, abyste konečně přestal všechny ty lidi zesměšňovat, spílat jim a odvádět pozornost od problémů, do nichž jste se dostal vlastní vinou a hamižností. Problémů, do kterých jste kvůli svým čachrům bohužel dostal celou Českou republiku! Berte to jako dobrou radu, protože pokud své arogantní chování nezměníte, budete se propadat do stále hlubšího morálního bahna. Škody, které způsobíte naší zemi, budou nedozírné a ostuda v očích veřejnosti i našich zahraničních partnerů jen stěží napravitelná. Pane premiére Babiši, vyzývám Vás, abyste v sobě nalezl alespoň několik atomů morálky a postavil se argumentům demonstrujících čelem.

 

Děkuji.