Pražské květnové povstání

5. 5. 2019

Pražské květnové povstání

Přesně před 74 lety začalo v Praze povstání proti německým okupantům. Někteří lidé říkají, že bylo zbytečné, protože 2. světová válka v Evropě už stejně byla u konce, ale není to pravda. Češi, které doplnili vlasovci a Rudá armáda, dokázali rozbít německou armádní skupinu Střed, jež disponovala těžkou technikou včetně mnoha tanků. Kdyby povstání nebylo, válka by pravděpodobně trvala ještě několik týdnů a zřejmě by přinesla další tisíce mrtvých, zřejmě vesměs civilistů.
Ty si bohužel ale vyžádalo i samo povstání. Uvádí se, že padlo až 2800 českých hrdinů, 300 vlasovců a v okolí Prahy asi 700 rudoarmějců. K tomu je potřeba připočítat i asi tisíc Němců.
Zmínění vlasovci, tedy vojáci Ruské osvobozenecké armády, kteří nejprve bojovali s Němci proti Sovětům, aby poté otočili zbraně proti nacistům, měli nejsmutnější osud. Ti, kteří povstání přežili, byli po konci války odvlečeni do SSSR, kde mnozí z nich zemřeli v gulazích, mnoho jich rudoarmějci zavraždili ještě přímo v Československu coby zrádce.
Vzpomeňme prosím všech obětí pražského povstání a uvědomme si, jak je krásné žít v míru a jak hezká jsou naše města bez stop válečného běsnění.