Před 75 lety skončila druhá světová válka

8.5.2020
Před 75 lety skončila druhá světová válka

Přesně před 75 lety skončila v Evropě 2. světová válka. Pokud ji vyjádříme čísly, pak zjistíme, že během šesti válečných let zahynulo 60 milionů lidí – tedy 10 milionů každý rok. Tedy tolik, jako by během jediného roku byli povražděni všichni obyvatelé České republiky. Z těch 60 milionů připadá rovných čtyřicet na civilisty – a z toho plných šest milionů na Židy, kteří byli systematicky vyhlazováni v nacistických továrnách na smrt.
Tak obrovská čísla, tak neskutečný počet mrtvých, si asi nikdo neumíme představit. Stačí se ale zeptat našich rodičů a prarodičů, zda osobně znali někoho, kdo zahynul v koncentračním táboře či byl popraven. Bohužel jsem si jista, že vám odpoví kladně. Každé to zmíněné číslo je totiž jeden lidský osud. Jeden člověk, který měl své známé a příbuzné, který dýchal stejný vzduch jako oni, žil ve stejné vesnici či městě, měl své sny, radosti i starosti. Mohl to být dospělý, ale také starý člověk – a co nejhorší, mohlo to být také dítě. Holčička či chlapeček, kteří mohli dokázat ohromné věci, kdyby se dožili dospělosti. Mohli z nich být vynálezci, hudebníci, malíři, spisovatelé, lékaři… Jenže se dospělosti nedožili – a protože mnozí z nich byli ještě hodně malí, jediné, co si uvědomovali, bylo to, jak moc mají rádi svoji maminku a tatínka. Nechápali svět kolem sebe, chtěli být se svými rodiči. Ale nacističtí vrazi jim ten krásný život neumožnili a připravili jim osud tak krutý, že dodnes nechápeme, jak se tvor jménem člověk mohl k takovým krutostem uchýlit.
Když vzpomínáme konec 2. světové války, měli bychom si připomínat právě na tyto hrůzné okamžiky. Miliony lidských osudů, které se mohly odvíjet úplně jiným, šťastnějším směrem.
Nabízí se otázka, zde se lidstvo z těchto zkušeností poučilo. Jistě, další „horká“ celosvětová válka už nevypukla, ale konflikt trval dále v podobě války „studené“ – kde Hitlera vystřídal Stalin, koncentrační tábory gulagy a tábory nucených prací. Ale porobené národy zůstaly a mnohé země přišly o svou samostatnost. Sovětský svaz zabral pobaltské státy, východní Polsko, nám Podkarpatskou Rus a třeba Rumunsku Besarábii. Na osvobozených území byli pronásledováni obyvatelé původně ruského původu, kteří byli vražděni sovětskou tajnou službou či deportováni na Sibiř, po státních převratech, díky nimž přišly k moci lidově-demokratické diktatury, byli cíleně likvidováni „třídní nepřátelé“, jen z Československa v následujících desetiletích uprchly statisíce lidí na Západ. I to byl důsledek 2. světové války, na nějž bychom nikdy neměli zapomínat.