předsedou Konzervativců se stal Boris Johnson

23. 7. 2019

předsedou Konzervativců se stal Boris Johnson

Ve Velké Británii dnes došlo k významnému politickému posunu – předsedou Konzervativců se stal Boris Johnson, který s největší pravděpodobností převezme i premiérské křeslo po Therese Mayové. Sama nevím, jak přesně mám Johnsona hodnotit. Jedná se bezpochyby o člověka, který má tah na branku, zároveň se jedná o excentrika, který svým vystupováním dokáže dokonale mást protivníky. Celé jeho jméno zní Alexander Boris de Pfeffel Johnson – druhé jméno Boris prý dostal po ruském přistěhovalci, který pomohl jeho rodičům během cesty po Americe, ono „de Pfeffel“ odkazuje na aristokratické kořeny. Malý Boris už odmalička prohlašoval, že chce být „králem světa“, k čemuž se vzhledem k silné pozici britského premiéra alespoň trochu přiblíží. Je o něm známo, že je abnormálně inteligentní, ale také prý docela líný – což se potvrdilo na elitářské střední škole Eton, kde prý při činnostech vyžadujících přemýšlení neměl soupeře, zatímco tam, kde bylo potřeba začít pracovat, znatelně pokulhával.

Boris Johnson dovede vycítit náladu svých voličů, kterým briskně dokáže přizpůsobovat své názory. Prokázalo se to už během jeho univerzitních studií na Oxfordu, kde se rozhodl stát prezidentem tamního klubu. Jako konzervativec ale neměl v tradičně levicovém prostředí šanci. Napoprvé tedy prohrál, další rok však svůj konzervativní původ dovedně upozadil a s přehledem zvítězil. Jeho studentští voliči pak prý s otevřenou pusou koukali, jak v roce 1987 pomáhá Konzervativní straně při kampani do parlamentních voleb. Jeho schopnost vítězit v levicových vodách se naplno projevila v letech 2008 a 2012, kdy se za torye stal starostou Londýna, který vždy spíše inklinoval k liberálům či labouristům. 

Johnson je vynikající politický komentátor, jeho vtipné a dokonale vybroušené články pro The Daily Telegraph se staly již legendárními a někteří lidé míní, že i díky nim se prohloubil tradiční britský euroskepticismus, který nakonec vyústil v brexit. Právě ten bude nyní jeho největším tématem. Lze předpokládat, že na rozdíl od Mayové, která byla při vyjednávání možná až příliš mírná, s Borisem Johnsonem se situace zcela změní. Uvidíme, co tento miláček davů, který si prý svou blonďatou kštici ještě více rozdrbává, aby byl opravdu nepřehlédnutelný, předvede. Sama jsem na to velmi zvědavá.