Připomenutí 17. listopadu

17.11.2023
Připomenutí 17. listopadu

Dnes slavíme státní svátek, který připomíná dvě významné události v moderních dějinách České republiky. Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva jsou spojeny se studenty vysokých škol a mají hluboký význam pro naši společnost.

První připomínaná událost odkazuje na rok 1939, kdy byly nacistickými okupanty v noci ze 16. na 17. listopadu v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava uzavřeny vysoké školy a současně bez soudu popraveni studentští představitelé. Přes tisíc studentů bylo zatčeno a převezeno do koncentračního tábora. Většina z nich byla propuštěna na přelomu roku 1942 a 1943. Někteří studenti se však návratu domů z koncentračního tábora nedočkali.

Druhá událost se odehrála v roce 1989, kdy připomínka 50 let nacistických represí přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu. Ta však byla komunistickými složkami násilně rozehnána. Lidé byli surově biti obušky a několik stovek z nich bylo zatčeno.

Nejen tyto dvě události v našich dějinách nám připomínají, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a je za ně potřeba neustále bojovat. ✌️

Zdroj fotografie: profimedia.cz