První mše svatá v Senátu a předávání medailí

27.9.2020
První mše svatá v Senátu a předávání medailí

Když jsem se minulý rok poprvé coby senátorka zúčastnila slavnostního předání stříbrných pamětních medailí předsedy Senátu u příležitosti Dne české státnosti, už tehdy mě napadla myšlenka obohatit tuto slavnost o mši svatou. Málokdo možná ví, že se v objektu Valdštejnského paláce nachází kaple, která je zasvěcena právě sv. Václavovi. Tuto svoji myšlenku jsem představila i tehdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, kterému se zalíbila a vyjádřil mi podporu v její realizaci. Pan Kubera nás bohužel předčasně opustil, jeho nástupce Miloš Vystrčil však pokračoval v jeho šlépějích a s uspořádáním mše svaté souhlasil.

Nad tím, kdo by mši sloužil, jsem dlouho nepřemýšlela. Oslovila jsem Václava Malého, pomocného biskupa pražského, a především významnou osobnost předlistopadových událostí Československa. K mé radosti s odsloužením mše souhlasil, a tak se v pátek 25. září 2020 poprvé v historii konala mše svatá v sídle Senátu. Vzhledem k omezeným prostorám kaple se konala v sala terreně Valdštejnských zahrad a z důvodu epidemiologických opatření byla veřejnosti nepřístupná. Kombinace výjimečného prostředí, hloubky kázání biskupa Malého a líbivé tóny v podání Spirituál kvintetu v nás přítomných zanechala jedinečný duchovní zážitek. Věřím, že jsme tak nastolili novou tradici a příští ročníky už budou probíhat za přítomnosti návštěvníků.

Slavnostní den pak pokračoval v Hlavním sále, který biskup Malý požehnal, udělováním stříbrných pamětních medailí předsedou Senátu Milošem Vystrčilem 27 českým osobnostem. Podrobné medailonky všech oceněných najdete na webových stránkách Senátu www.senat.cz a záznam slavnostního předávání můžete sledovat již zítra od 17.00 na ČT24. Velké poděkování směřuji všem, kteří mi s přípravou, organizací a samotným průběhem mše svaté pomáhali.