První školní den v ZŠ Světlo

1.9.2020
První školní den v ZŠ Světlo

Milí školáci,

přeji Vám krásný vstup do nového školního roku. Já dnes měla to štěstí, že jsem mohla pozdravit děti v třebíčské ZŠ Světlo. V malé školičce, kterou navštěvuje pouhých 43 žáků – ale o to hezčí tam panuje atmosféra a pohoda.

Škola je postavená na křesťanských principech, a proto první školní den začal bohoslužbou v kostele sv. Martina. Bohužel, ačkoli jsem vyjela včas, této mše svaté jsem se nemohla zúčastnit. Mezi Vladislaví a Třebíčí byla těžká nehoda a já na více než hodinu a půl uvízla v koloně, z níž nebylo úniku. A tak jsem na děti a jejich rodiče myslela a na dálku se modlila spolu s nimi, stejně jako jsem se modlila za ty, kteří kousek přede mnou zůstali uvězněni v rozbitých autech. Bylo mi moc líto nejen jich, ale také rodičů, kteří vezli své děti do škol, dětí v autobusech a třeba i paní učitelek a pánů učitelů – ti všichni stáli v koloně a nemohli se včas dostavit k tomu nejvýznamnějšímu z nejvýznamnějších dnů každého školáka. Cesty Páně jsou zkrátka nevyzpytatelné.

Škola Světlo naštěstí výuku zahajovala až o půl deváté, a tak jsem za prvňáčky, paní ředitelkou Hanou Hrozníčkovou a panem Bohumilem Bobkem, který je zřizovatelem školy, nakonec dorazila včas. A jsem za to moc ráda, protože tato škola je opravdu výjimečná. Děti na sobě mají slušivé uniformy, také paní učitelky jsou oblečeny jednotně v krásných modrých šatech, v každé učebně visí kříž a obraz papeže Františka. Velkým a milým překvapením pro mě byla školní kaple s oltářem z kostela sv. Trojice na třebíčském Starém hřbitově.

Prvňáčci, jichž je letos deset, byli na školu celí natěšení – stejně jako jejich rodiče, kteří na své děti byli náležitě hrdí. Bylo na nich vidět, jak jsou rádi, že jejich děti chodí právě do této krásné a výjimečné školy. Tu navíc čeká skvělá budoucnost, protože s každým dalším rokem přibude nová třída, takže za pět let už z ní bude plnohodnotná křesťanská devítiletka.

Pan Bobek mi ukazoval plány budovy, kterou nyní přestavuje, aby mohly vzniknout nové třídy, velká tělocvična či rozlehlá kaple, která nahradí tu, již jsem zmínila. V budově bude také částečně sídlit Oblastní charita Třebíč. Ještě jednou musím před panem Bobkem pomyslně smeknout za to, že svou energii, svůj um a v neposlední řadě i své vlastní prostředky dokáže tak obrovskou měrou věnovat natolik prospěšné věci.

Jsem moc ráda, že jsem se dnes do ZŠ Světlo i přes nesnáze na cestě dostala – byl to pro mě opravdu zážitek, jaký jsem nečekala. Prvňáčkům moc a moc přeji, aby se jim v ní líbilo, druháčkům, třeťáčkům a čtvrťáčkům, s nimiž jsem také měla možnost mluvit, děkuji za to, že jsem se s nimi mohla setkat a pozdravit je – a samozřejmě děkuji i celému kolektivu ZŠ Světlo za krásné přijetí. Paní ředitelce Haně Hrozníčkové, panu zřizovateli Bohumilu Bobkovi, paním učitelkám Anežce Víchové, Kateřině Janíčkové, Lence Široké, Janě Bublanové, Bohumile Maxové, paním vychovatelkám Štěpánce Podlešákové a Ladislavě Ondrákové a paní hospodářce Martě Hráčkové přeji, aby se jim práce i nadále dařila. Protože co může být krásnějšího než vzdělávat děti v tak hezké škole?

Ať  je pro všechny děti nadcházející školní rok 2020/2021 úspěšný!