Setkání se žáky třebíčské ZŠ Benešova

7.10.2019
Setkání se žáky třebíčské ZŠ Benešova

Pana učitele Pavla Mikoláše, který na třebíčské ZŠ Benešova učí dějepis, znám jako velmi aktivního člověka, jenž to s dětmi opravdu umí. Jeho výuka je zábavná a živá, žáci ho mají rádi – a mnozí z nich se díky němu zapojili i do našeho projektu o prezidentu Masarykovi. Proto jsem moc ráda přijala jeho pozvání, abych dnes „jeho“ osmé třídě vyprávěla o své práci senátorky.
Musím říct, že mě znalosti žáků opravdu potěšily, za mě mají z občanské výchovy všichni jedničku :-) Společně jsme probrali nejen to, čím se zabývám v Senátu a na Třebíčsku, ale také čím se zabývá Senát. K tomu nám výborně posloužil web Senát pro mládež, kde si mladí lidé mohou otestovat své znalosti o horní komoře, přípravě zákonů, volbách atp.
Také mě velmi potěšilo, jak žáci tiše celé dvě vyučovací hodiny poslouchali, a že se na konci nebáli zeptat. Na jejich tvářích bylo vidět, že je téma opravdu zaujalo, že přemýšlejí o společnosti, demokracii a budoucnosti. Kdo ví, možná, že mezi nimi seděl budoucí starosta, senátor, anebo dokonce i prezident. Třeba právě takový, jako byl Václav Havel.
A to byla další věc, která mě na tomto setkání potěšila – že v učebně stále mají vystaven portrét pana prezidenta Havla, byť si ho tyto děti nemohou ve funkci pamatovat, neboť z ní odešel už před šestnácti lety. Jeho myšlenky a význam však velmi dobře (byť možná nevědomky) znají, protože v jejich odpovědích a uvažování se zrcadlí principy, které Václav Havel prosazoval.
Milí osmáci, moc vám děkuji za příjemné přijetí, opravdu jste mi udělali radost. Takové chytré a vzdělané mladé lidi naše společnost potřebuje. Stejně tak děkuji za krásné slunečnice ze školního dvora, které mi věnovala paní učitelka Dana Fraňková a které mi nyní zdobí kancelář, a panu učiteli Pavlu Mikolášovi za pozvání. Velmi ráda vás všechny na oplátku uvítám v Senátu nebo v senátní kanceláři. U mě máte dveře vždy otevřené.