SLAVNOSTNÍ ŽEHNÁNÍ NOVÉHO ZÁSAHOVÉHO VOZIDLA

Jakubov 28. 7. 2019

SLAVNOSTNÍ ŽEHNÁNÍ NOVÉHO ZÁSAHOVÉHO VOZIDLA

Už hodně dlouho jsem si tak příjemně nepopovídala jako dnes v Jakubově u Moravských Budějovic, kde tento víkend slavili pouť – a při té příležitosti i slavnostně uvedli do provozu nový hasičský automobil. Právě ten byl středobodem dnešních oslav, na které přijeli i hasiči z partnerského Gerasu v Dolních Rakousích a kterými provázela jihomoravská kapela Stříbrňanka.
Na Jakubově je vidět, jak vzkvétá. Nejde přitom jen o krásně opravené fasády, ale také o spoustu malých dětí, které zde přibývají každým rokem a které dnes několika stovkám hostů předvedly moc pěkné vystoupení. Na nich i na jejich rodičích i prarodičích bylo vidět, jak moc mají rádi svou rodnou obec a jak jsou na ni všichni hrdí. Starší děti kráčely také v průvodu – samozřejmě, že v hasičských dresech. Kráčely hrdě a s radostí v očích, protože dnešek byl pro Jakubov slavným dnem a ony byly jeho součástí. Neuvědomovaly si to, ale možná nějak podvědomě cítily, že právě ony jsou budoucností své obce – a až trochu odrostou, budou mít na sobě hasičské uniformy jako jejich tatínci a maminky. Plně jsem si opět uvědomila, jak jsou spolky, jako jsou dobrovolní hasiči, pro tyto obce důležité. Bez nich by neexistoval tento společenský život a tato krásná pospolitost, díky níž rodáci v obcích rádi zůstávají. To vše ale musí jít ruku v ruce s dobrým vedením obce. Starosta musí cítit potřebu obyvatel, musí vědět, co chtějí. A to pan starosta Miroslava Kabelka, který mě na tuto krásnou akci pozval, ví opravdu dobře. Svědčí o tom koneckonců i to, že v čele Jakubova stojí už od roku 1998.
Moc se mi líbilo nejen nové hasičské auto a posezení s dobrými přáteli, ale také nově opravený interiér zdejší fary. Jakubov je přifařen k Babicím, odkud dnes přijel i pan farář R. D. Lubomír Řihák, aby novému automobilu požehnal, takže jakubovská fara je zatím prázdná. Na oslavy se z ní ale stala výstavní síň, kde se lidé mohli seznámit se životem zdejšího významného kněze mons. Matěje Kabelky, od jehož úmrtí letos uplynulo 100 let, a také o činnosti zdejší partyzánské skupiny Lenka-Jih a paravýsadku Spelter, které zde působily během 2. světové války.
Zážitků byla spousta a příjemných setkání s mnoha milými lidmi ještě více. Panu starostovi velice děkuji za pozvání, všem jakubovským občanům za laskavé přivítání, dětem za pěkný kulturní program… A hasičům? Těm hlavně přeji, ať nad nimi neustále bdí svatý Florián, díky němuž se od požáru vždy vrátí v pořádku, nad novým automobilem ať drží ochrannou ruku svatý Kryštof, aby do cíle vždy dojel bez nejmenšího škrábance, a celému Jakubovu přeji, ať jej ochraňuje svatý Jakub Starší, patron obce. Milí obyvatelé Jakubova, ať se vám i vaší obci daří i nadále. Mockrát děkuji za dnešní krásný den.