Snížení cen energií

2.2.2023
Snížení cen energií
Skupina ČEZ ve své tiskové zprávě uvádí, že letos státu odvede více než 100 miliard korun, které pomohou snížit ceny energií pro spotřebitele. Výhled hospodaření Skupiny ČEZ na rok 2023 zahrnuje celkové odvody českému státu reflektující daňová opatření schválená v loňském roce za účelem řešení energetické krize. Jedná se o dvě legislativní opatření: odvod z nadměrných tržeb z prodeje výroby a daň z neočekávaných zisků.
 
ČEZ očekává v roce 2023 čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 30 až 40 mld. Kč zejména v závislosti na vývoji tržních cen elektřiny. Přitom celkové odvody z tržeb a daně z příjmu za rok 2023 dosáhnou 40 až 80 mld. Kč.
 
Státu tak Skupina ČEZ letos odvede celkem více než 100 mld. Kč, protože nad rámec odvodů a daní ze zisku roku 2023 zaplatí státu letos více než 50 mld. Kč z titulu dividend ze zisku roku 2022 a z titulu doplatku běžné daně z příjmu nad rámec uhrazených záloh během roku 2022. Vládě tyto peníze pomohou financovat opatření, která snižují ceny energií pro spotřebitele, zejména prostřednictvím cenových stropů na elektřinu a plyn.
 
Navíc ČEZ chystá také nové ceníky, a to jak u plynu, tak i elektřiny. Oznámit se je chystá v blízké době.
 
Klesající velkoobchodní ceny energií se promítnou do cen i pro stávající zákazníky také u dalších dodavatelů. Doposud někteří z nich zlevňovali elektřinu a plyn pouze novým zákazníkům.
 
Společnost e.on snižuje od poloviny tohoto měsíce cenu pod vládou stanovený cenový strop, který činí 6050 Kč za MWh silové elektřiny včetně DPH a 3025 Kč za MWh s DPH odebraného plynu. Pro stálé zákazníky dojde ke snížení ceny plynu o 13 % a ceny elektřiny o 18 %. U elektřiny tak bude nová cena 6 % pod cenovým stropem, u plynu o 8 %.
 
MND sníží ceny svým stávajícím zákazníkům. Nové ceny zveřejní za pět dní. Odběratele o nich bude informovat. Současně těmto zákazníkům umožní zajistit si do budoucna ceny plynu pod vládním stropem.
 
Ke zlevňování se plánují přidat i další společnosti: Yello CZ, Pražská plynárenská, a.s., innogy Česká republika či Pražská energetika.