Třebíčská firma MICo vyrábí plicní ventilátory

24.4.2020
Třebíčská firma MICo vyrábí plicní ventilátory

Dnes jsem měla možnost navštívit třebíčskou firmu MICo spol, s r.o., která vyrábí plicní ventilátory Corovent a významně tak přispívá v boji proti koronaviru. Na vývoji tohoto zařízení spolupracovala s ČVUT, s nímž během měsíce celý projekt dotáhla do finální podoby. Od této středy má také potvrzení, že ventilátory může dodávat na trh, přičemž v ČR je zatím poptávka po 500 ks, zahraniční odběratelé však objednávají i desetitisícové série.
Jednatel firmy pan Jiří Denner mi ochotně popsal, na jakém principu ventilátor funguje. Podle něj je mnohem bezpečnější než běžné ventilátory s tzv. ambuvakem. Díky tomu, že lékaři mohou ventilátor nastavit přesně na míru danému pacientovi, „netrhá“ plicní kanálky, což je jinak značný problém při využívání ventilátorů. Ten třebíčský dodává do plic kyslík, a zároveň odebírá vše z jeho výdechu, přičemž se snaží o maximální komfort pacienta.
Ventilátor, který má pan Denner vystavený v kanceláři, nese podpisy svých tvůrců a je v pořadí třetí, který firma vyrobila. Ty předchozí byly zkušební a nyní již byly zlikvidovány – tento plně odpovídá požadavkům a vycházejí z něj i další vyrobené kusy. Celé zařízení je velmi nenáročné na údržbu, může být uskladněno třeba několik let, aniž by nějak utrpělo. V případě potřeby tak může být uvedeno do provozu během několika okamžiků. Na šikovné firmy a občany z Třebíčska, jsem v Senátu právem pyšná.