Úspěch našich mladých vědců v SAE

27.2.2020
Úspěch našich mladých vědců v SAE

Obrovskou radost mi udělali mladí vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT, kteří získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech (SAE) a k tomu ještě první a druhé místo v dílčích disciplínách.
Už dlouho před závody, které se konaly 23. až 25. února v emirátu Abú Zabí, jsem sledovala jejich přípravy. Rozhodně byly na místě, protože tato soutěž není "jen" nějaké létání s dronem z bodu A do bodu B. Některé přístroje bylo potřeba naučit hledat a likvidovat ve vzduchu balonky, jiné pro změnu stavěly zeď či hasily požár - a na konci soutěže bylo potřeba všechny tyto dovednosti zkombinovat v závěrečné disciplíně.
Technická příprava byla natolik náročná, že český tým se do místa závodů přesunul už v lednu, aby si osvojil pouštní podmínky, a na soutěž se v České republice soustavně připravoval plné dva roky. Tajemství úspěchu naši vědců spočívá v tom, že naučili drony spolupracovat. Každý z dronů tedy vykonává určitou úlohu, čímž se jejich práce zrychluje a zpřesňuje. Odborně se tomu říká multirobotický přístup, který největší ovoce přinesl při stavění zdi z náhodně rozmístěných kostek. Zde musely spolupracovat helikoptérové drony s pozemními roboty třeba tak, že vrtulníček skenoval zemi pod sebou, a když "uviděl" některou z kostek, poslal informaci pozemnímu robotu, který si ji přijel vyzvednout.
Úspěch týmu ČVUT, který se dokázal prosadit v rámci nejlepších technických univerzit celého světa, vnímám jako skvělou reklamu na "chytré české hlavy" a také vizi budoucnosti. Nejen proto, že právě tyto technologie budou za několik let možná zcela běžné třeba v tom, že nám zásilky budou doručovat drony, ale také jako reklamu české účasti na veletrhu EXPO 2020, která začne v říjnu tohoto roku v emirátu Dubaj. Jsem přesvědčena, že o český pavilon tam bude i díky těmto našim technikům veliký zájem.
Gratuluji, pánové, jsem na vás opravdu hrdá! :-)