Vernisáž výstavy Kouzlo přírody

12.9.2019
Vernisáž výstavy Kouzlo přírody

Doslova pastvou pro oči je nová výstava velkoformátových fotografií, která včera začala ve výstavní síni Předzámčí u infocentra baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Její název Kouzlo přírody plně vystihuje téma, jemuž se věnuje. Můžete zde vidět nádherná panoramata hor i luk, detailní pohledy na květy, strukturu dřeva či hrající si syslí rodinku, ale i krajinu milovaného Moravského Toskánska neboli jižní Moravy v okolí Kyjova, kam velmi rád jezdí pořizovat své snímky jeden z pětice vystavujících fotografů pan Jaroslav Hedbávný.
Výstavu připravila formace Pět třebíčských fotografů, do níž patří Drahomír Jeleček, Jaroslav Hedbávný, Josef Němec, Josef Prodělal a Vladimír Brauner. Tato skupina vznikla před patnácti lety, a výstava tedy reflektuje toto půlkulaté výročí – aby ale těch jubileí nebylo málo, je věnována zejména letošním šedesátinám Drahomíra Jelečka a Jaroslava Hedbávného. A k tomu musím zmínit i letošní pětaosmdesátiny Vladimíra Braunera. To vše vypovídá o tom, že výstava je vlastně oslavou. Oslavou krásy, ale hlavně umu zmíněných pánů. A také jejich přátelství, protože když byli pánové Jeleček a Hedbávný osloveni MKS Třebíč, aby výstavu uspořádali, vyžádali si, aby na ní byly vystaveny i snímky jejich kamarádů. Nikdo z nich nehraje na sebe, všichni tvoří celek – a i když každý fotografuje něco jiného, jinou technikou, jiným stylem, výstava má kompaktní ráz, který návštěvníkovi přináší veliký zážitek.
Moc ráda jsem si s pány Hedbávným, Jelečkem, Prodělalem a Němcem popovídala – a tímto zdravím také pana Braunera, jenž se včerejší vernisáže bohužel nemohl zúčastnit. Pánové, foťte i nadále a co nejvíc, protože vaše snímky jsou velice inspirativní a potěchou pro oko. Jsem moc ráda, že v Třebíči máme tak nadané fotografy, jako jste vy.

Výstava v Předzámčí potrvá až do 3. listopadu – a chcete-li se o autorech předem dozvědět více, navštivte web www.pet-fotografu.cz