Vernisáž výstavy Tváře muklovského Vatikánu

2.8.2022
Vernisáž výstavy Tváře muklovského Vatikánu
 
Dnes odpoledne proběhlo slavnostní zahájení výstavy portrétů politických vězňů malířky Claudi Ondok s názvem Tváře muklovského Vatikánu v Předsálí Jednacího sálu Senátu Parlamentu ČR. Malby představují sérii portrétů tváří vězňů z řad biskupů, řeholníků, řeholnic, ale i laiků, kteří byli pro svoji víru a životní hodnoty v minulém režimu určeni k likvidaci. Byli souzeni pro velezradu, prošli dlouholetým vězněním a perzekucí. Mnozí toto pronásledování nepřežili. Ostatní se vraceli domů vážně nemocní, avšak o to více aktivně prožívali každý den, a stali se tak navždy velkým morálním vzorem příštím generacím. Výstava navazuje na příběhy přátel a spoluvězňů Josefa Petra Ondoka tak, jak je sám popsal v knize Muklovský Vatikán
.
Na slavnostním zahájení výstavy promluvila i Angelika Pintířová, česká řeholnice, boromejka, jež byla mimo jiné v roce 2011 jednou z řádových sester, které pečovaly o Václava Havla v závěru jeho života.
 
Vernisáž skvěle doplnil hudební doprovod – mariánské skladby v podání skupiny Cantus Firmus.
 
Všem přítomným děkuji za krásné odpoledne plné přátelské atmosféry, úsměvů, ale i slz dojetí, které tato výstava a vřelá slova vyvolala. Paní malířce přeji, ať se její výstava brzy dostane až do Vatikánu.
 
V nejbližších dnech se můžete těšit na video z vernisáže. Zavítat na výstavu však můžete i osobně, a to do pondělí 15. srpna.