Vláda schválila plán financování dostavby JE Dukovany

9. 7. 2019

Vláda schválila plán financování dostavby JE Dukovany

Vláda včera schválila plán, který přibližuje dostavbu nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech a v Temelíně. ČEZ se stane investorem, bude mít dvě dceřiné firmy, vláda pomůže garancemi. Až dotud vše v pořádku.

Co ale vypadá podivně, je složení Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů (nazývaného zkráceně „jaderný výbor“), který vláda za tímto účelem založila. Předsedá mu premiér Andrej Babiš, jeho členy jsou odborníci Jaroslav Míl, Jan Vacík, Vojtěch Michalec, Jaromír Novák, Vladivoj Řezník a Jana Siegerová, dále pak někteří ministři, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda dozorčí rady ČEZ Otakar Hora či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a také poslanci napříč celým politickým spektrem. Ve výboru však chybí byť jen jediný senátor!

Upřímně řečeno nechápu, proč je horní komora takto vyčleněna z tak důležitého výboru. Senát je nedílnou součástí Parlamentu ČR, jeho předseda je po prezidentovi druhý nejvýše postavený činitel v zemi. Senátoři jsou voleni na šest let, takže by mnozí z nich ve výboru vydrželi ještě o dva roky déle než poslanci volení na čtyři roky – což je u tak dlouhodobé akce velice podstatné.

Mrzí mě to o to více jako předsedkyni senátního podvýboru pro pro energetiku a dopravu, a navíc senátorku za Třebíčsko, tedy za region, který bude nejvíce dotčen stavbou dukovanského bloku. Informace z „jaderného výboru“ se budeme v Senátu dozvídat až zprostředkovaně, nebudeme u rozhodování o všech důležitých krocích – a stejně tak i občany budeme moci informovat až dle zpráv z druhé ruky. Fakt, že ani jeden senátor nebyl do „jaderného výboru“ obsazen, je velmi smutný – a ještě smutnější je skutečnost, že jsem se o tom dozvěděla nikoli oficiálně od členů vlády či vládních úředníků, ale od zpravodaje ČTK, který mi včera telefonoval, co si o tom myslím.

Rozhodnutí složit „jaderný výbor“ tímto způsobem je chybné, velmi krátkozraké a také nedemokratické, protože naprosto pomíjí činnost Senátu jako takového.