Vzpomínka na první jízdu vlakem

23.6.2020
Vzpomínka na první jízdu vlakem

Další z mých cest do Prahy. Změna jízdního řádu mě bohužel připravila o zavedený a prověřený spoj do hlavního města. Hledám alternativu, ale žádný z nabízených spojů jak národního dopravce, tak ostatních dopravců není úplně ideální, a tak se musím přizpůsobit výzvám a naučit se využít nové možnosti. Z Náměště nad Oslavou vyjíždíme v 5:58 a před sedmou jsme v Brně. Je čas dát si kávu a ve vestibulu opraveného nádraží sledovat čilý ruch. Nelením a pořizuji snímky, které snad potěší nejednoho vláčkaře, mezi něž se rovněž řadím.
Od svých rodičů vím, že moje první cesta vlakem proběhla, když mi byly pouhé tři měsíce. Zpětně je obdivuji za jejich odvahu podstoupit cestu vlakem v únoru roku 1969 z Náměště nad Oslavou do Teplic v Čechách. Byla to tehdy cesta na celý den, v soupravách s dřevěnými lavicemi a pochopitelně bez dalších vymožeností jako jsou papírové pleny, oddělení pro matky s dětmi, oblíbená vajíčka na přepravu kojenců atd. Vlastnit osobní vůz bylo pro rodiny nadstandard, a tak nezbývalo než využívat prostředků hromadné dopravy. Cílem této cesty byla moje maličkost, kterou jeli rodiče představit babičce, dědovi, tetám a strýcům. Byla jsem první vnouček jak z máminy, tak z tátovy strany.
Dodnes nevím, zda moji náklonnost k vlakům a celkově k dopravě způsobila tato moje první cesta vlakem, ale pravdou je, že ráda cestuji, poznávám nová místa, lidi a kultury. A co vy? Které dopravní prostředky preferujete a jaká místa rádi navštěvujete?