Vzpomínkové shromáždění u pomníčku TGM

7.3.2020
Vzpomínkové shromáždění u pomníčku TGM

Dnes si připomínáme 170 let od narození prezidenta-osvoboditele Tomáše Garrigua Masaryka. Jeho odkaz je mi velice blízký, a proto se snažím myšlenky a hodnoty, které nám tento významný státník zanechal, stále připomínat. Jsem proto ráda, že už podruhé od svého zvolení senátorkou jsem mohla převzít organizaci vzpomínkového shromáždění u pomníčku prezidentů TGM a Edvarda Beneše v Třebíči-Týně.
Po roce jsem zde opět ráda přivítala dřívějšího organizátora těchto setkání, bývalého učitele pana Vlastimila Cabejška, který připomněl pohnuté osudy tohoto pomníčku – jenž jako jeden z mála přečkal i komunistickou totalitu. Kromě pana Cabejška k přítomným promluvil i starosta Třebíče Pavel Pacal, jenž uvedl, že v souvislosti s Masarykem je stále co objevovat – a jako příklad zmínil Masarykův projev z roku 1930, který se před několika dny povedlo vypátrat v archivu Českého rozhlasu.
Děkuji oběma jmenovaným a také všem, kdo na setkání přišli a zazpívali si s námi nejen českou státní hymnu Kde domov můj, ale také Masarykovu oblíbenou písničku Ach synku, synku. Kromě toho děkuji i třebíčským skautům ze střediska Srdíčko, že u pomníčku během akce drželi čestnou stráž, panu Tomáši Rohovskému, že ve své četnické uniformě dodal shromáždění atmosféru Masarykovy první republiky (a také že si s ním přítomné děti mohly pořídit pěkné fotografie a budou tak mít vzpomínku na tuto akci) a také fotografu Jakubu Mertlovi za hezké snímky. Zvláštní poděkování náleží lidem, jejichž jména neznám, ale kteří celoročně o pomníček pečují.
Tato akce byla zakončením "masarykova půlroku v Třebíči", jehož hlavní částí byla soutěž pro žáky třebíčských škol, která vyvrcholila minulou sobotu na třebíčském zámku a vernisáží výstavy těchto žákovských prací spojené s přednáškou o Masarykově návštěvě v Třebíči. Už nyní se těším na příští rok, až se u pomníčku v Třebíči-Týně opět potkáme.