Win Czech - Setkání žen pracujících v jaderných oborech

28. 3. 2019 JE Dukovany

Win Czech - Setkání žen pracujících v jaderných oborech

Vedení Jaderné elektrárny Dukovany včera uspořádalo setkání WiN Czech, což je profesní sdružení žen pracujících v jaderných oblastech. Ono WiN je slovní hříčka – nejenže to anglicky znamená „vyhrát“, ale je to také zkratka pro „Women in Nuclear“, tedy „ženy v jádru“. A až k jádru jsme se tentokrát opravdu dostaly.

Celkem se nás v elektrárně sešlo téměř třicet, přičemž nám bylo umožněno podívat se až do reaktorového sálu. Kvůli tomu jsme musely projít i tzv. hygienickou smyčkou, v níž je potřeba se zcela převléct, a to včetně spodního prádla. Dostaly jsme také dozimetry pro naměření případných radiačních látek.

Tak velká skupina žen si přirozeně všímá jiných věcí než mužští návštěvníci, takže mnohé z nás zaujala i prádelna, v níž se perou ochranné osobní pomůcky, které mají na sobě pracovníci v kontrolovaném pásmu elektrárny. Milé dámy, každý rok tam vyperou 140 tun prádla, dovedete si to představit? :-)

Jsem ráda, že elektrárna takové exkurze pořádá, a že mám tu čest patřit do společenství WiN Czech. Návštěva Jaderné elektrárny Dukovany je pro mě vždy příjemným zážitkem – už z toho důvodu, že zde mám spoustu přátel, o nichž vím, že své práci velmi dobře rozumějí.