Zámek Zbraslav

Jednání o možném umístění Slovanské epopeje.

13.8.2019
Zámek Zbraslav

Možná si ještě vzpomenete, jak jsem vás informovala o naší návštěvě Moravského Krumlova, kde nám pan starosta Tomáš Třetina představil zrekonstruované prostory zámku, v němž byla umístěna – a zase by mohla být umístěna – proslulá Slovanská epopej světově známého malíře Alfonse Muchy. O možnost být výstavní síní tohoto díla se ale uchází také zámek Zbraslav – a protože se vždy snažím nahlížet na věci z různých pohledů, vypravila jsem se dnes s kolegou-senátorem Herbertem Paverou i do Zbraslavi. Prostory tamního zámku jsou hezké, ale ve srovnání s těmi moravskokrumlovskými velice malé. Epopej je opravdu kolosální dílo, které vyžaduje rozlehlé sály. A navíc, byť je to možná jen můj dojem, nadšení krumlovských občanů pro epopej je přece jen o dost větší. Je zkrátka vidět, že jsou na Muchu, rodáka z blízkých Ivančic, velice hrdí, a že jim epopej za ty roky, co byla v Moravském Krumlově instalována, velmi přirostla k srdci. Rozhodně ale souhlasím s názorem Herberta Pavery, že zbraslavskému zámku by nějaká hezká stálá expozice slušela – a pokud by to byla Galerie Hlavního města Prahy, jak navrhuje, určitě ho v tomto budu podporovat. Společně jsme se ale shodli, že Muchova Slovanská epopej jednoznačně patří do Moravského Krumlova. Už kvůli tomu, že se nedaleko odtud Mistr narodil, a také proto, že jeho maminka pocházela z Kundelova u Budišova na Třebíčsku. A krev přece není voda, že? :-)

Poslední slovo o umístění Slovanské epopeje budou mít zastupitelé Prahy. Naše další dnešní kroky tedy směřovaly za radní pro kulturu Hlavního města Prahy paní Hanou Třeštíkovou. Velmi dobře se uvědomuji, že jednání kulturní komise a následně i zastupitelstva nebude lehké a proto oceňuji profesionální přístup, ochotu a věcné argumenty, které na dnešní schůzce zazněly.

A co si myslíte vy? Kde by měla Slovanská epopej nejznámějšího secesního malíře, jehož dodnes obdivuje celý svět, nakonec skončit?